To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
,Makroekonomia, wykład 2, (sem II)
Mierzenie efektów gospodarczych, sumowanie przepływów kosztów - PKB.
PKB - wartość wszystkich finalnych dóbr i usług wytworzona przez czynniki wytwórcze będące w posiadaniu obywateli danego kraju w danym okresie. [zaliczamy tu obywateli zagranicznych, daltego bedzie wieksza wartość niż PNB]
PNB - wartość rynkowa wszystkich dóbr i usług wytworzona przez czynniki wytwórcze będące w posiadaniu obywateli danego kraju w danym okresie.
Metody wyliczania PKB:
1. Sumowanie wartości dodanych. Produkcja globalna. Produkcja wszystkich sektorów instytucjonalnych w cenach rynkowych. Korygowana jest ona o podatki i dotacje, do produktów. +spożycie pośrednie, czyli wszystkie koszty wytworzenia dóbr i usług.
PKB = [produkcja globalna + podatki] - zużycie pośrednie
2. Sumowanie wydatków
Wydatki na dobra finalne [czyli takie które przeszły określoną fazę procesu wytwórczego i nie będą one już przetwarzane, są już przeznaczone na konsumpcję, albo inwestycję, względnie na eksport] Liczone są w cenach rynkowych. Ich suma nie ma problemu liczenia wartości dodanych. Jeśli udział państwa jest duży w gospodarce to spożycie publiczne jest duże [np. Jak na Kubie]
Akumulacja to wydatki inwestycyjne.
Netto eksport to export minus import
Popyt krajowy = akumulacja + spożycie
PKB = popyt krajowy + netto eksport PKB = C [spożycie indywidualne] + J [akumulacja] + G [spożycie publiczne] + NX [netto eksport]
3. Sumowanie dochodów.
Sumowanie dochodów pierwotnych - dochody osiągane przez uczestników w procesie tworzenia PKB z tytułu użycia określonych czynników wytwórczych.
Koszty związane z zatrudnieniem + podatki od producentów - dotacje związane z produkcją i importem + nadwyżka operacyjna brutto.
Nadwyżka operacyjna brutto - dochód brutto z tytułu użycia kapitału, wynagrodzenie właściciela kapitału. Gospodarstwa domowe to największa grupa właścicieli kapitału.
Podatki od producentów - to podatki od nieruchomości, środków transportu, opłaty skarbowe. Podatki wliczone są w koszty działania przedsiębiorstwa. Pokrycie ich dokonywane jest z dochodów przedsiębiorstwa, bądź też państwo musi wejść w posiadanie tych podatków.
The World Factbook - Polska zajmuje 18te miejsce na podstawie danych nominalnych PKB. Nie możemy na ich podstawie określić czy w państwie istnieje dobrobyt.
Parytet siły nabywczej - co możemy kupić za złotówki w przeliczeniu na dolara - Polska ma 21 miejsce. PKB USA zmienia się, bo w PSN obliczany jest dolar przez jego kurs ze średniej trzech lat.
Chiny i Indie przez to, że utrzymują sztuczny, niski poziom wartości waluty, znajdują się wysoko w kwalifikacji. PKB może świadczyć o dobrobycie, ale tylko wtedy kiedy PKB przeliczymy na jednego mieszkańca. Wtedy już Indie i Chiny spadają w tabelce. Polska zajmuje 50 miejsce.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)