Makroekonomia gospodarki otwartej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 329
Wyświetleń: 3213
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Makroekonomia gospodarki otwartej - strona 1

Fragment notatki:

Łącznie oba pliki mają objętość 13 stron.

W niniejszym dokumencie znajdziemy takie zagadnienia jak: gospodarka światowa, globalizacja, przedsiębiorstwo krajowe, korporacje transnarodowe, gospodarka narodowa, ugrupowanie integracyjne, transakcje debetowe, transakcje kredytowe, efekt kreacji i efekt przesunięcia. Ponadto w dokumencie tym znaleźć można informacje na temat: jakie są główne cele międzynarodowej integracji gospodarczej, jakie są przesłanki integracji gospodarczej, jakie wyróżniamy przykłady i charakter ugrupowań integracyjnych. W dalszej części znajdziemy krótką charakterystykę bilansów płatniczych, w tym takich jego odmian jak: bilans obrotów bieżących, bilans handlowy, bilans usług, bilans procentów i dywidend, transferów jednostronnych, rachunek kapitałowy i finansowy oraz bilans obrotów wyrównawczych. Ponadto w dokumencie znajdziemy również pojęcia: międzynarodowy system walutowy, rynek walutowy, kurs walutowy, kurs płynny, kurs stały, mechanizmy kursowe,
polityka handlowa, embargo, sankcje ekonomiczne, polityka handlowa autonomiczna preferencyjna. Oprócz tego w treści notatki omówiono instrumenty polityki handlowej oraz najważniejsze klauzule stosowane w handlu międzynarodowym, takie jak: klauzula największego uprzywilejowania, klauzula narodowa, ochronna, antydumpingowa, standstill. W tekście nie mogło zabraknąć też tematyki cła i taryfy celnej. W drugim pliku znajdziemy rozwinięcie tematyki kursów walutowych i bilansu płatniczego, opisane już wcześniej w poprzednim dokumencie. Omówione zostały tu także takie zagadnienia jak: gospodarka otwarta, gospodarka światowa, rachunek bieżący, zadłużenie zagraniczne, rachunek bieżący, oszczędności prywatne i rządowe, motywy transakcji walutowych. W strukturze podmiotowej gospodarki światowej wyróżniamy też przedsiębiorstwa krajowe, korporacje transnarodowe, gospodarstwa krajowe wraz z instytucją państwa, regionalne ugrupowania integracyjne oraz międzynarodowe organizacje szczebla uniwersalnego. Na koniec zostały omówione 4 sposoby likwidowania deficytu.

Gospodarka światowa-zbiorowość różnorodnych organizmów i instytucji funkcjonujących zarówno na poziomach krajowych, jak i na szczeblu międzynarodowym, tzn. np. regionalnym, pozaregionalnym lub globalnym (np. przedsiębiorstwa krajowe i międzynarodowe/transnarodowe, gospodarki narodowe, ugrupowania integracyjne, organizacje międzynarodowe) bezpośrednio lub pośrednio zajmujących się działalnością gospodarczą oraz powiązanych z sobą w pewien całościowy system poprzez sieć międzynarodowych stosunków ekonomicznych.
Gospodarka światowa to nie tylko prosta suma (zbiorowisko) elementów składowych w postaci organizmów i instytucji o charakterze gospodarczym. Równie ważnym jej elementem składowym jest łączące je spoiwo w postaci nawiązywanych i utrzymywanych przez nie (aczkolwiek wciąż zmieniających się pod względem, np. zakresu, struktury rzeczowej, formy, kierunków, intensywności) międzynarodowych stosunków ekonomicznych.
Globalizacja-jest to proces coraz bliższego, realnego scalania gospodarek narodowych, przejawiającego się w dynamicznym wzroście obrotów handlowych międzynarodowych przepływów kapitałowych i usługowych będący efektem rosnącej tendencji do traktowania przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw całego świata jako rynku zbytu.
Co spowodowało, że zaczęliśmy mówić o globalizacji jako zjawisku powszechnym?
Niewątpliwie punktem wyjścia jest nowa faza rewolucji naukowo-technicznej, zwanej informatyczną. Na kształt tej rewo

(…)

… do wykonywania płatności międzynarodowych, przechodził w swym rozwoju daleko idące zmiany.
Podstawowym kryterium klasyfikacji systemów walutowych jest rodzaj waluty pełniącej rolę pieniądza światowego i rodzaj polityki kursowej obowiązującej w danym systemie.
Historycznie rzecz ujmując, wyróżnić można następujące międzynarodowe systemy walutowe:
-system waluty złotej (1870/1880-1914)
-system waluty sztabowo…
… krajach. Istotą jego działalności jest dokonywanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).
BIZ- są to lokaty kapitału za granicą podejmowane z zamiarem wywierania bezpośredniego wpływu na działalność przedsiębiorstwa, w którym się inwestuje albo dostarczenie nowych środków finansowych przedsiębiorstwu, w którym inwestor ma już znaczny kapitał.
Motyw kontroli, czyli zamiar wywierania bezpośredniego wpływu na zagraniczne przedsiębiorstwa jest kryterium bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Dla celów statystycznych przyjmuje się, że inwestor musi mieć 10% udziałów uprawniających do głosu w danej firmie.
Korporacje transnarodowe zajmują bardzo ważną pozycję w gospodarce światowej, ich siła ekonomiczna jest niekiedy większa niż w kraju, w którym inwestują. Ad.3 Gospodarstwa krajowe- tradycyjne…
… skali produkcji
-rozwój specjalizacji i kooperacji produkcji
-rozwój techniki i nauki
c) inne:
-potrzeba kształtowania infrastruktury.
Instytucjonalno-organizacyjne formy ugrupowań integracyjnych:
1. STREFA WOLNEGO HANDLU= brak ceł wewnętrznych
2. UNIA CELNA= brak ceł wewnętrznych+ wspólna taryfa celna
3. WSPÓLNY RYNEK= brak ceł wewnętrznych+ wspólna taryfa celna+ swobodny przepływ kapitału
4. UNIA…
…)- Europejska Wspólnota Węgla i Stali (Belgia, Holandia, Luksemburg, RFN, Włochy, Francja, Dania, Irlandia, Wlk. Brytania, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Austria, Szwecja)
Euroatom- Europejska Wspólnota Energii Atomowej (jak wyżej+ 12 nowych państw po 2004r.)
4. BENELUKS (EWG/WE/UE)- Unia Beneluksu (Belgia, Holandia, Luksemburg)
UE- Unia Europejska (jak wyżej w pkt.3)
5. UE (jw. z wyjątkiem Wlk. Brytanii…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz