Łuki na ścianach odkształcalnych i podkowiaste

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Łuki na ścianach odkształcalnych i podkowiaste - strona 1 Łuki na ścianach odkształcalnych i podkowiaste - strona 2 Łuki na ścianach odkształcalnych i podkowiaste - strona 3

Fragment notatki:

Łuki na ścianach odkształcalnych i podkowiaste
Łuki na ścianach odkształcalnych. Gdy sztywność ścian jest współmierna ze sztyw­nością łuku, układ traktujemy jako jeden ustrój konstrukcyjny i obliczamy wspólnie (rys. 7.3). Jest to wiec złożony układ o niejednoznacznym schemacie współpracy z góro­tworem. Rozpierane sklepieniem ściany ulegają odkształceniu, co wywołuje nielinio­wy rozkład odporu, jego przypadkowy charakter o nieustalonym zasiągu i zmiennej in­tensywności. Schemat obliczeniowy tego układu nie jest jednoznaczny i musimy do niego dochodzić w procesie stopniowych obliczeń iteracyjnych. Ten typ konstrukcji musi być obciążony zarówno pionowym, jak i bocznym ciśnieniem, ponieważ nie ma zbież­ności obciążeń czynnych i biernych.
Łuki podkowiaste. Charakterystyczne w budownictwie podziemnym łuki podko­wiaste sąna ogól oparte na podporach sprężystych umożliwiających obrót i równomierne przemieszczenia pionowe. Wyklucza się przemieszczenia poziome fundamentów łuku. Łuk poddany przeważającemu dśnieniu pionowemu, w okolicach jego klucza przemie­szcza się do wyrobiska, a w częściach przyścianowych w kierunku górotworu i wywo­łuje jego odpór. Na granicy przemieszczeń w stronę wyrobiska i w stronę górotworu mamy w miarę stały punkt zerowy, który wyznacza jedną z granic działania odporu górotworu. Następnie na ścianach łuku odpór narasta, osiągając maksimum w punkcie maksymalnych przemieszczeń poziomych i zaczyna zmniejszać się ponownie do zera na wysokości stopy nieprzesuwnej poziomo podpory sprężystej (rys, 7.4).
W celu uwzględnienia odporu w oblicze­niach statycznych można przyjąć przybliżony jego rozkład ciągły, opisany krzywą parabo­liczną lub trygonometryczną ałbo jako reakcje podpór sprężystych. Pominięte obciążenie boczne jest zrekompensowane zwiększonym odporem.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz