Luka w prawie-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Luka w prawie-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

22 Luka w prawie - brak aktów wykonawczych do ustawy, które to akty miały być wydane, a wydane nie zostały, co uniemożliwia stosowanie niektórych przepisów ustawy.
Luka „extra legem” (dosłownie luka poza systemem prawa) jest to więc sytuacja, w której dla jakiegoś stanu faktycznego „nie ma” obowiązującej normy bezpośredniej, tzwn. normy wynikającej z przepisów prawa, a więc takiej, która określałaby skutki pozytywne tego stanu faktycznego, chociaż taka norma być powinna. Sytuacja taka nie jest prawnie uregulowana, chociaż z uwagi na treść innych obowiązujących w danym systemie prawa norm, powinna być uregulowana. Ponieważ organ stosujący prawo musi traktowac system prawa jako zupełny, wypełnia lukę „extra legem” w drodze wnioskowań prawniczych.
Luka „contra legem” (dosłownie przeciw prawu), to pojęcie funkcjonujące w doktrynie prawniczej. Nie oznacza ono rzeczywiście istniejącej luki w systemie prawa. Jest to sytuacja, w której krytycznie (negatywnie) ocenia się istniejące (obowiązujące) uregulowania prawne, postulując z reguły jednocześnie inne rozwiązanie.
Luka techniczna, w której chodzi o taką sytuację, gdy obowiązujące normy bezpośrednie wyznaczają, co prawa skutki pozytywne dla danego stanu faktycznego, ale organ stosujący prawo nie może takich skutków orzec, gdyż normy nie regulują jakiegos elementu danego stanu. bez tego zaś wydanie rozstrzygnięcia jest niemożliwe.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz