ludność w prawie międzynarodowym - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 ludność  w prawie międzynarodowym - omówienie  - strona 1  ludność  w prawie międzynarodowym - omówienie  - strona 2  ludność  w prawie międzynarodowym - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

PRAWO MIĘDZYNARODOWE PUBLICZNE
WYKŁAD - 04.04.2012
LUDNOŚĆ W PRAWIE MIĘDZYNARODOWYM
UWAGI OGÓLNE
OBYWATELSTWO
CUDZOZIEMCY
EKSTRADYCJA
WYDALENIE
1. UWAGI OGÓLNE
ZWIERZCHNICTWO OSOBOWE - jest to władztwo prawne nad ludźmi, które znajduje się na jego terytorium (szersze niż obywatelstwo), dot. nie tylko obywateli ale też cudzoziemców oprócz osób korzystających z immunitetów: np. konsulowie, przedstawiciele organizacji, itd.
KATEGORIE:
- Obywatele
- Cudzoziemcy - ludzie posiadający obywatelstwo innego państwa
- Apatrydzi - osoby, które nie posiadają obywatelstwa żadnego państwa
OPIEKA DYPLOMATYCZNA - jest to opieka, którą sprawuje nasze państwo, gdy znajdujemy się za granicą: np. możemy korzystać z porad w konsulacie, z pomocy materialnej
2. OBYWATELSTWO - więź prawna łącząca obywatela z jego państwem, obywatel posiada oprócz praw też obowiązki, np. wierność, ochrona środowiska, obrona ojczyzny, przestrzeganie prawa, ponoszenie ciężarów, np. podatki. SPOSOBY UZYKANIA OBYWATELSTWA:
Nabycie
przez urodzenie:
- ius sangvinis - prawo krwi - dziecko ma obywatelstwo rodziców lub jednego z rodziców
- ius soli - prawo ziemi - tam gdzie dziecko się urodziło
Ze względu na kolizję tych praw, możemy mieć do czynienia z podwójnym obywatelstwem , związanym z korzystnym zbiegiem okoliczności, czyli dziecko rodzi się na terenie kraju, gdzie obowiązuje prawo ziemi, a w kraju jego rodziców prawo krwi, lub z przejściową bezpaństwowością, związaną z niekorzystnym zbiegiem okoliczności, jeżeli np. para Brazylijczyków wyjedzie z kraju do Norwegii, gdzie obowiązuje prawo krwi, możemy mieć do czynienia z tzw. obywatelstwem efektywnym. W Polsce, obowiązuje prawo krwi, ale jeśli znajdzie się dziecko, którego rodzice są nieznani, niezależnie od koloru skóry, lub jego rodzice są apatrydami, to dziecko otrzymuje polskie obywatelstwo. przez zamążpójście:
W większości krajów reguła, że kobieta, która wyjdzie za mąż dostaje jego obywatelstwo już nie obowiązuje, ale przyspiesza na ogół proces naturalizacji. Zdarza się, że w niektórych krajach kobieta z innego kraju musi zrzec się najpierw swojego obywatelstwa i wtedy automatycznie dostaje nowe obywatelstwo swojego męża.
przez adopcję:
Adoptowane dziecko otrzymuje obywatelstwo adoptującego, jeżeli w danym państwie można mieć podwójne obywatelstwo , to rodzice adopcyjni mogą wnieść wniosek o zwolnienie z obywatelstwa pierwotnego, ale może takie dziecko mieć też dwa obywatelstwa.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz