Logika-definicje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 1449
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Logika-definicje - strona 1 Logika-definicje - strona 2 Logika-definicje - strona 3

Fragment notatki:

Błąd amfibologii - powstaje gdy ktoś wygłasza wypowiedź wieloznaczną ze względu na składnię, nie zdając sobie z tej wieloznaczności sprawy np. „zginął piesek z zakręconym ogonkiem, do którego była bardzo przywiązana jego właścicielka” , Poszukiwanie źródeł zakazu zabijania może wytłumaczyć, na czym polega jego zło”.
Błąd ekwiwokacji - powstaje kiedy pewna osoba w jednym i tym samym rozumowanie kilkakrotnie używa pewnego słowa wieloznacznego w różnych znaczeniach, sądząc błędnie iż uważa tego słowa jednoznacznie )jak wymaga tego poprawność rozumowania) np. Każdy metal jest pierwiastkiem. Mosiądz jest metalem więc jest pierwiastkiem', „każdy jest kowalem swojego szczęścia. Są ludzie, którzy nie mają szczęścia. Wynika więc, że to ich własna wina”.
Definicja klasyczna - definicja polegająca na wskazaniu treści nazwy; by zdefiniować nazwę A porównujemy ją z zakresem ogólniejszej nazwy B, ograniczonym przez dodanie cech C, które należycie zawężają ten zakres. Przykład: Np. nazwa „prostokąt” wskazuje na coś co ma cechy równoległoboku, a ponadto cechę równoboczności.
Definicja konstrukcyjna - ustala znaczenie wyrazu na przyszłość, nie licząc się z dotychczasowym znaczeniem wyrazu. Wprowadza nowe wyrażenia lub nadaje wyrażeniom zupełnie nowe znaczenie. Przykład: „Opona” w języku starosłowiańskim oznaczała płaszcz przeciwdeszczowy, a w dzisiejszym języku oznacza część wyposażenia pojazdów mechanicznych
Maksyma ilości Grice'a (przykład pozornego i rzeczywistego złamania) - Niech Twój wkład w konwersację zawiera tyle informacji ile jej potrzeba; pozorne łamanie: zbyt wiele informacji- sugestia, zbyt mało informacji - aluzja
Definicja nieklasyczna - definicja poprzez wskazanie zakresu nazw, które w sumie dają zakres nazwy definiowanej. Przykład: „Zbożem w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest pszenica, jęczmień, owies, kukurydza, gryka i proso”
Maksyma jakości Grice'a (przykład pozornego i rzeczywistego łamania) - nie mów tego, o czym jesteś przekonany, że jest prawdą. Pozorne łamanie: plotka, obmowa, kłamstwo - bez podstaw, lub wbrew przekonaniom.
Maksyma relacji Grice'a(przykład pozornego i rzeczywistego łamania) - niech to co mówisz będzie relewantne. Pozorne łamanie: zdanie nie sprecyzowanie - `politycy kłamią'. Definicja nominalna - wyrażenie podające informację o znaczeniu jakiegoś słowa czy słów, formułowanie w języku drugiego stopnia. Przykład: „Wyraz deltoid znaczy tyle, co wyrażenie czworokąt o dwóch parach przyległych boków równych”.
Definicja realna - zdanie podające taką charakterystykę pewnego przedmiotu czy też przedmiotów jakiegoś rodzaju, którą tym i tylko tym przedmiotom można przypisać; żąda się by ujmowała istotę tych przedmiotów, twierdzenie informujące o cechach wspólnych jakichś uprzednio wydzielonych przedmiotów, formułowania w języku pierwszego stopnia. Przykład:

(…)

… także jakieś przedmioty nie należące do zakresu definiendum. Przykład: „Prokurator jest to pracownik prokuratury” -> Do pracowników prokuratury należą także kanceliści, woźni i sprzątaczki prokuratury
Definicja za wąska - zakres definiensa nie obejmuje wszystkich przedmiotów należących do zakresu definiendum. Przykład: „Zwykły ołówek to przyrząd do pisania złożony z pręcika grafitu umieszczonego w niebieskiej oprawce z cedrowego drzewa” -> Ta definicja nie obejmuje innych ołówków (umieszczonych w innych oprawkach - np. żółtych, czerwonych, białych).
Desygnat - desygnat nazwy to przedmiot, którego dana nazwa jest znakiem.
Zakres - Zbiór wszystkich desygnatów nazwy. Figura sylogistyczna - schemat rozumowań, który obrazuje rozmieszczenie terminów średnich w przesłankach (M). Wyróżniamy 4 figury od których tworzona jest ograniczona liczba trybów. Język przedmiotowy - Język opisywany za pomocą danego metajęzyka.
Metajęzyk - język , w którym i przez który opisuje się i formułuje wyniki analiz i badań prowadzonych nad jakimś innym językiem.
Nazwa - wyraz albo wyrażenie rozumiane jednoznacznie, które nadaje się na podmiot lub na orzecznik orzeczenia imiennego w zdaniu. Oznaka - znak naturalny, np. gorączka…
…', `gad', `ptak', `ssak', podział nazwy `student' na `student dzienny', `student wieczorowy'.
Podział typologiczny - Pragmatyka - nauka zajmująca się badaniem relacji pomiędzy znakami, a ich użytkownikami (wypowiadającym/odbiorcą)
Produktywność języka - Relacja równoważności logicznej zdań - zachodzi pomiędzy Z1 i Z2, jeżeli zdanie Z1 wynika logicznie ze dania Z2 i jednocześnie Z2 wynika logicznie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz