Lipidy - charakterystyka(ćwiczenia)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 4501
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Lipidy - charakterystyka(ćwiczenia) - strona 1

Fragment notatki:

Tematem poruszanym na tych ćwiczeniach były lipidy. Notatka składa się z 1 strony zapisanej w formacie doc. Głównymi zagadnieniami opisanymi w tej notatce są: właściwości biologiczne lipidów, właściwości fizykochemiczne lipidów, co zaliczamy do lipidów

Lipidy
do lipidów zaliczamy:
tłuszczowce właściwe(triacyloglicerole)
fosfolipidy
glikolipidy
woski
izoprenoidy
sterydy
właściwości fizykochemiczne:
nie rozpuszczalne w wodzie(silnie hydrofobowe)
rozpuszczalne w niepolarnych rozpuszczalnikach organicznych(benzen, chloroform, aceton, eter)
SA dobrym rozpuszczalnikiem dla witamin A D K E
Tłuszcze posiadające nienasycone kwasy tluczszowe mają konsystencje płynna, a posiadające nasycone kwasy tłuszczowe postać stałą.
Właściwości biologiczne lipidów- w organizmie stanowią wydajne źródło energii, zarówno bezpośrednio jak i w tedy, gdy są odłożone w tkance tłuszczowej (ssaki przysypiające na zimę)- służą jako izolator termiczny, gromadząc się wokół pewnych narządów (tłuszczowa warstwa podskórna)-pełnia funkcję ochronną (torebka tłuszczowa nerki lub woski pokrywające liści i owoce)-są izolatorami elektrycznymi pozwalając na szybkie rozprzestrzenianie się fal depolaryzacyjnych wzdłuż włókien nerwowych;- w połączeniu z białkiem (lipoproteiny) stanowią ważne składniki komórkowe- funkcja budulcowa (fosfolipidy i cholesterol w błonach biologicznych oraz w osłonkach mielinowych)- funkcja regulacyjna (hormony sterydowe, witamina A i D, kwasy żółciowe)- funkcja lecznicza (glikozydy)
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz