Liga Narodów i Organizacja Narodów Zjednoczonych- okoliczności powstania, funkcjonowanie i rola w _rodowisku mi_dzynarodowym

Nasza ocena:

5
Pobrań: 805
Wyświetleń: 2338
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Liga Narodów i Organizacja Narodów Zjednoczonych- okoliczności powstania, funkcjonowanie i rola w _rodowisku mi_dzynarodowym - strona 1 Liga Narodów i Organizacja Narodów Zjednoczonych- okoliczności powstania, funkcjonowanie i rola w _rodowisku mi_dzynarodowym - strona 2 Liga Narodów i Organizacja Narodów Zjednoczonych- okoliczności powstania, funkcjonowanie i rola w _rodowisku mi_dzynarodowym - strona 3

Fragment notatki:

Liga Narodów i Organizacja Narodów Zjednoczonych - okoliczności powstania, funkcjonowanie i rola w środowisku międzynarodowym
Liga Narodów
Jej statut został włączony do traktatu wersalskiego podpisanego 28 VI 1919 roku (na konferencji pokojowej w Paryżu I- 28VI 1919r) a wszedł w życie w 1920 roku. „Członkowie Ligi zobowiązują się szanować i chronić przed wszelką napaścią z zewnątrz obecną nietykalność terytorialną i niezależność polityczną wszystkich członków Ligi. W razie napaści, jej groźby lub niebezpieczeństwa, Rada Ligi wskaże środki, jak zapewnić wykonanie niniejszego zobowiązania.”
Liga Narodów została utworzona z inicjatywy prezydenta USA Thomas Woodrow Wilson'a- zapowiedź jej utworzenia w 14 punkcie orędzia z 1918r. Powstanie Ligi Narodów było próbą stworzenia systemu bezpieczeństwa zbiorowego po wypadkach I wojny światowej. Cele Ligi Narodów:
zapewnienie pokoju
zapobieganie wojnom
rozwój współpracy międzynarodowej
Członkami Ligi były pierwotnie 32 państwa, 5 dominiów i 13 państw zaproszonych do członkowstwa. USA nigdy nie ratyfikowały traktatu. Główne urzędy:
Zgromadzenie Ogólne
coroczne sesje
każde państwo mogło wysłać 3 delegatów dysponujących tylko jednym głosem
podejmowano uchwały
wybierało niestałych członków Rady
ustalało budżet
Rada Ligi
Złożona z członków stałych
Wielka Brytania
Francja
Włochy do 1937r
Japonia do 1933r
Niemcy 1926-1933
ZSRR 1934-1939
I 4 członków niestałych wybieranych na okres 3 lat przez Zgromadzenie Ogólne
Rada Ligi miała prawo:
usuwania członków
podziału mandatów kolonialnych
rozpatrywała sprawy dotyczące pokoju
przygotowywała projekty dotyczące rozbrojenia
mianowała sekretarza generalnego za zgodą Zgromadzenia
ustalała sankcje za naruszanie pokoju
Sekretariat na czele z sekretarzem generalnym
Organizacje współpracujące z Ligą Narodów
Międzynarodowa Organizacja Pracy
Stały Trybunał Sprawiedliwości Międzynarodowej w Hadze
Ocena działalności Ligi Narodów
Liga Narodów nie potrafiła utrzymać pokoju
Nie stała się organizacją powszechną
Służyła utrzymaniu hegemonii politycznej Anglii i Francji
Utrzymywała system kolonialny
Liga Narodów została formalnie rozwiązana w 1946r.


(…)

… 1944 r. konferencji w Dumfoarton Oaks opracowano projekt Karty Narodów Zjednoczonych - zatwierdzony kilka miesięcy później podczas spotkania Wielkiej Trójki w Jałcie (4-11 II 1945 r.) . Stał się on podstawą prac konferencji założycielskiej Organizacji Na­rodów Zjednoczonych w San Francisco (25 IV - 6 VI 1945 r.). Karta Naro­dów Zjednoczonych została uchwalona 25 VI 1945 r. i podpisana następ­nego dnia przez 50 członków założycieli ONZ (za 51 członka uznawano Polskę, której przedstawiciel nie mógł jednak w czerwcu podpisać Karty ze względu na brak w tym czasie uznanego przez wszystkie mocarstwa rządu pol­skiego). W imieniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej w dniu 15 X 1945 r. Kartę podpisał Minister Spraw Zagranicznych W Rzymowski. Oficjal­nie za datę powstania ONZ uważa się dzień 24 X 1945 r., kiedy to weszła w życie Karta Narodów Zjednoczonych.
Zgodnie z jej postanowieniami struktura ONZ przedstawia się następująco:
— Zgromadzenie Ogólne - jest organem plenarnym, pracującym na dorocz­nych sesjach. Podejmuje ono decyzje we wszystkich sprawach poza użyciem siły, która to decyzja zastrzeżona jest dla Rady Bezpieczeństwa.
— Rada Bezpieczeństwa - w jej skład wchodzi 5 stałych członków I.Chiny,Francja, W Brytania, USA, ZSRR) dysponujących prawem weta oraz 10 członków wybieranych na dwuletnie kadencje. Obecnie, po rozpadzie ZSRR,stałym członkiem Rady jest Rosja. Do najważniejszych i przysługujących wy­ łącznie Radzie Bezpieczeństwa kompetencji, należy podjęcie decyzji o blokadzie gospodarczej i dyplomatycznej państwa naruszającego zasady Karty Narodów Zjednoczonych lub o użyciu siły. Decyzjom Rady…
…. Ponownie przyjęta została w 1986 r.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) - powstała w 1966 r. jako organ Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zaś w charakterze organizacji wyspecjalizowanej działa od 1986 r. Główną siedzibą organizacji jest Wiedeń. Celem organizacji jest popieranie rozwo­ju przemysłu krajów rozwijających się w formie organizowania współpracy regionalnej i krajowej…
… (1991-1996) ~- Kofi Annan (1996-2001)
Obecnie (w kadencji 2001-2006) funkcję tę sprawuje nadal polityk z Gha­ny - Kofi Annan.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości - pracuje na podstawie spe­cjalnego statutu, stanowiącego załącznik Karty Narodów Zjednoczonych.Składa się z 15 sędziów wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne i Radę Bezpieczeństwa na dziewięcioletnie kadencje.
— Rada Gospodarcza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz