Licznik rewersyjny - ćwiczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Licznik rewersyjny - ćwiczenie - strona 1

Fragment notatki:


Celem ćwiczenia było poznanie zasady działania licznika rewersyjnego (układ 74160) w programie Activ-CAD. Podczas jego wykonywania mieliśmy za zadanie zasymulować wszystkie funkcje tego licznika.
Przeprowadzone funkcje:
Zerowanie (Clear) -Nastąpiło ono po podaniu stanu niskiego na wejście CLR (Clear). Spowodowało to wyzerowani wyjść.
Preset - powoduje wczytanie stanów wejściowych P(0) do P(3) (A,B,C,D). Funkcję tą wywołuje się poprzez podanie stanu niskiego na wejście LOAD, oraz podanie narastającego zbocza na wejście zegarowe - przejście ze stanu niskiego na wysoki.
Zliczanie (Count) - Wystąpiło po podaniu stanów wysokich na wejścia zezwalające ENP (Enable P) oraz ENT (Enable T). Zliczanie wystartowało po podaniu stanu wysokiego na wejście zegarowe CLK. Układ zaczął zliczać impulsy od 0 co wartość 1. Inhibit (Zatrzymanie zliczania) - występuje ono wtedy, gdy na wejścia Enable T lub Enable P podamy stan niski. W wyniku tego licznik przestaje zliczać.
Kolejną częścią ćwiczenia było rozpoznanie zasady działania rejestru uniwersalnego (układ 74198) w programie Activ-CAD. Niestety w wyniku zamienionych dwóch wejść w instrukcji (SR i SL) nie zdążyliśmy przeprowadzić symulacji jeszcze raz z poprawionymi wartościami.
Wnioski.
Stosując komputerową symulację cyfrowych układów sekwencyjnych, możemy zapoznać się z działaniem tychże układów, w tym wypadku liczników rewersyjnych. Nie trzeba posiadać danego licznika, wystarczy jego pracę zasymulować w programie. Ponadto symulacja układu jest dużo szybsza, niż jego złożenie z części.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz