Libertarianizm- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Libertarianizm- opracowanie - strona 1 Libertarianizm- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Libertarianizm 
Funkcjonuje od lat 60-tych w amerykańskiej myśli politycznej. Początkowo obejmowano tym terminem wszystkie nurtu neoliberalizmu amerykańskiego XX w. Później zawężono jego sens do kręgu kontynuatorów myśli Ludwiga von Misesa. Później wyodrębniły się 2 nurty: radykalny i bardziej umiarkowany. Von Mises i libertarianie pojmowali sens kapitalizmu wolnorynkowego w uniwersalnych kategoriach spekulatywnego modelu idealnego, odpowiedniego jednak do rzeczywistych stosunków ekonomicznych. Postulowali minimalizowanie wpływu władzy państwowej na życie jednostki aż do zupełnego zniesienia - zastąpienia mechanizmami wolnorynkowymi prowadzącymi do całkowitej prywatyzacji. Objawia się to w zminimalizowanej regulacji prawnej ograniczonej do stanowienia norm zakazujących jednostce działań przeciwko innym jednostkom, nie zakazujących w imię obrony wolności indywidualnej jakichkolwiek działań przeciwko sobie i nie zakazujących działań na rzecz innych jednostek. Ład międzynarodowy pozbawiony militarystycznych dążeń agresywnych, a nawet interwencjonistycznych i paternalistycznych, miałby się opierać na swobodnej wymianie rynkowej jednostek z różnych krajów nie hamowanej granicami państwowymi.
Nurt radykalny charakteryzuje bezkompromisowość sprowadzona do skrajności liberalizmu klasycznego wzmocnionej rewolucyjną frazeologią, podobną do frazeologii bolszewików.
Murray Rothbard - główny orędownik tego nurtu. Napisał książkę O nową wolność, która została okrzyknięta manifestem libertarianizmu. Nadał wolności cech wartości absolutnej, podobnie jak anarchizm, dlatego jego pomysły zwane są również anarchokapitalizmem. Każdy powinien decydować sam o swoim losie, aż po samounicestwienie. Ten porządek zakłóca istnienie państwa, które jest złem absolutnym. Państwo to największa mafia wszechczasów, utrzymywana z kradzieży (podatków), uzasadnianą przez płatnych ideologów (intelektualistów), bronioną przez żołnierzy - niewolników przymuszanych do służby. Rothbard dostrzega możliwość całkowitego zniesienia państwa i zastąpienia go systemem wolnorynkowym, na którym konkurowałby ze sobą różnorodne przedsiębiorstwa prywatne, oferujące nie tylko tradycyjne usługi, lecz również w zakresie policyjnym, wymiaru sprawiedliwości, obronności kraju. Powinno się wykluczyć jakikolwiek przymus i pozwolić ludziom żyć w warunkach wolności na zasadach dobrowolnej współpracy.
Nurt umiarkowany, często graniczy z liberalizmem demokratycznym, jak i demokratyzmem socjalnym. Opowiada się za minimalizowaniem funkcji państwa, ale nie za całkowitą eliminacją. Polega na fundamentalnych założeniach liberalizmu klasycznego, interesuje się właściwym funkcjonowaniem mechanizmów demokracji, a nie poszukiwaniem nowych koncepcji. Za warunek prawidłowego funkcjonowania liberalnej demokracji przyjmuje właściwą politykę społeczną, fiskalną i zagraniczną. Właściwa polityka społeczna miałaby wynikać z poszanowania wolności przekonań, wypowiedzi i działań jednostki nawet w najbardziej drażliwych sprawach (aborcja itd.) w warunkach realizowania przez państwo minimalnych programów socjalnych. Powinna pobudzać rozwój technologii nie szkodliwych dla środowiska. Polityka fiskalna powinna się opierać na ograniczeniu wysokich i nieefektywnych wydatków na wątpliwe cele. W polityce zagranicznej opieranie się na pokojowej współpracy państw umożliwiającej ograniczenie wydatków na obronność i wojsko.

(…)

…. W polityce zagranicznej opieranie się na pokojowej współpracy państw umożliwiającej ograniczenie wydatków na obronność i wojsko.
John Rawls - posługiwał się koncepcjami zbliżonymi do idei stanu natury i umowy społecznej, rozwinął liberalną ideologię państwa opartego na zasadzie sprawiedliwości społecznej. W sytuacji pierwotnej ludzie stają przed koniecznością wyboru organizacji społeczeństwa opartej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz