To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
LEŚNICTWO - gałąź gospodarki narodowej, obejmujące zagospodarowanie, pielęgnowanie, użytkowanie i odnawianie lasów w celu stałego pozyskiwania drewna i innych użytków leśnych oraz wykorzystywania zdrowotnych i ochronnych wartości lasów. Nowoczesne leśnictwo uwzględnia dwojaką rolę lasów, które spełniają w gospodarce narodowej dwie funkcje:
•Produkcyjną, jako źródło drewna i ubocznych użytków leśnych
•Pozaprodukcyjną: ochronną i zdrowotną ( zapobieganie powodziom i erozji, regulacja bilansu wodnego gleb i rzek, łagodzenie klimatu, wpływ na czystość powietrza, walory rekreacyjne, wychowawcze)
Do leśnych nauk podstawowych zalicza się botanikę, zoologię, entomologię leśną oraz ekologię. Wśród wychowawczych nauk leśnych rozróżnia się m. in. ekonomikę, politykę leśną, urządzanie lasu, hodowlę lasu, ochronę lasu, użytkowanie lasu, inżynierię leśną.
2.UŻYTKI LEŚNE- płody leśne, dobra materialne pozyskiwane z lasu i wykorzystywane do potrzeb człowieka. Dzielą się na użytki leśne główne - drewno i użytki leśne uboczne, czyli niedrzewne- żywice, kora, listowie, płody runa leśnego ( owoce, grzyby, zioła lecznicze i przemysłowe), choinki, stroisz, wiklina, pożytki z łowiectwa, pszczelarstwa leśnego, itd. W planowanej gospodarce leśnej pozyskuje się drewno z cięć rębnych ( użytki leśne rębne) i pielęgnacyjnych ( u. l. przedrębne , międzyrębne). W przypadku wiatrołomów, wiatrowałów, śniegołomów, pożarów i innych klęsk pozyskuje się drewno jako użytki leśne przygodne.
BARTNICTWO 2001
Strona 1 z 1
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)