Kwestia socjalna w myśli politycznej PPS

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kwestia socjalna w myśli politycznej PPS - strona 1

Fragment notatki:

Kwestia socjalna w myśli politycznej PPS. PPS stawiała ideę niepodległej Rzeczypospolitej demokratycznej. PPS zakładala, że w Polsce musi istnieć demokratyczne prawo wyborcze, które pozwoli wyłonic Parlament i zdecydować o formie ustroju. Polska miała być państwem praw obywatelskich -wolność słowa, wyznania, stowarzyszania, prawo do strajków, bezpłatnej oświaty, prawodawstwo pracy. PPS chciało połączyć prawa socjalne z demokratyzacją. Miał być 8-godz. dzień pracy, praca dla kobiet i mężczyzn, równa płaca, ubezpieczenia, zawieranie umów, minimum płacy, stopniowe ubezpieczenie ziemi, narzędzi produkcji i innych środków. PPS nie ustawała w dążeniach o demokracje, dążyła do ustroju socjalistycznego. PPS głosiła hasło uspołecznienia niektórych gałęzi przemysłu(kopalni, hut, środków komunikacji, ,banki, poczta, kolej), udział robotników w zarządzaniu zakładami, wywłaszczenie wielkiej własności ziemskiej, szerokie swobody obywatelskie i tolerancje religijna, upaństwowienie lasów i wód, PPS wyrażało potrzeby i dążenia klasy robotniczej.
W zakresie szkolnictwa : powszechne świeckie szkoły; bezpłatne na wszystkich stopniach; zapewnienie przez państwo bytu dzieciom i młodzieży szkolnej; uzależnienie władz szkolnych od administracji politycznej.
W zakresie zdrowotności : państwowa i gminna pomoc lekarska; ochrona macierzyństwa; opieka nad dziećmi; walka z chorobami zakaźnymi. (trochę bez pomysłu ten pkt …ale wiadomo o co chodzi..chyba)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz