Kwasy nukleinowe - wykład sem III

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kwasy nukleinowe - wykład sem III - strona 1 Kwasy nukleinowe - wykład sem III - strona 2

Fragment notatki:

Kwasy nukleinowe- to grupy podstawowych składników chemicznych komórek zwierzęcych roślinnych i drobnoustrojów są makrocząsteczkowymi związkami zbudowanymi z wielu cząsteczek nukleotydów Nukleotydy- związki złożone utworzone przez połączenie zasady azotowej cukru 5-węglowego i kwasu fosforanowego poswataj pochodne piramidy i puryny np. cytozyna uracyl tymina Nukleozydy- zasada azotowa z rybozą lub dezoksyrybozą połaczone wiązaniem N-glikozydowym przyłączają wiazanie estrowe przyłączone mostami kwasu fosforanowego miedzy weglem C3 a C5 powstającym przy pierwszym atomie węgla np. ryboza B-D-rybofuranoza 2-dezoksyryboza B-D-2_dezoksyrybofuranoza Nazewnictwo: piramidowe końcówka -dyna np. tymidyna, cytydyna, urydyna purynowe końcówke -zyna np. adenozyna, guanozyna dezoksyrybozy początek - detoksy- Podział nukleotydów: DNA - zbudowany z nukleotydów zawieranych dezoksyryboze i kwas rybonukleinowy Funkcje DNA; służy przekazywaniu informacji genetycznej (genów) komórka i organizmom potomnym, kieruje synteza białek w organizmie miedzy innymi białek enzymatycznych a dzięki temu kieruje wszystkimi procesami zachodzącymi w organizmie (metabolizm). Gen jest to fragment DNA zawierający informacje dotyczącą syntezy jednego białka.
rna-produkt kondensacji nukleotydów posiadających w swym składzie ryboze (róznia się właściwościami fizyczno-chemicznymi rola biologiczna lokazlizacją) Pełni funkcje związane z procesem biosyntezy białek.Dzieli się na:mRNA(pośrednik w przekazywaniu informacji genetycznej z DNA jądrowego do rybosomów,w których odbywa się biosynteza białka),tRNA(jest czytnikiem i transportuje aminokwasy podczas biosyntezy),rRNA(razem z białkami jest elemantem budulcowym rybosomów).
DNA- występuje w chromosomach obecnych w jadrach komórkowych i u niektórych wirusów, organellach cytoplazmy chloroplaście mitochondriom, bierze udział w syntezie białek substancja genetyczna składnikiem cuktu w DNA jest dezoksyryboza występuje tam 4 rodzaje nukleotydów różniące się zasadami azotowymi(adenina, guanina cytozyna tymina) zbudowany jest z 2 łańcuchów polinukleotydowych skręconych spiralnie utrzymują się razem za pomocą wiązań wodorowych występującymi miedzy zasadami azotanowy oraz oddziaływania hydrofobowe występujące przy pionowym spiętrzeniu zasady heterocyklicznej czyli miedzy guaniną i cytozyną oraz adeniną i tyminą tz. Reguła kompleksu zasad. Zasady azotowe skierowane sa do wewnątrz spirali a rdzeń fosfodiestowe do zewnętrz
RNA- zlo0kalizowany w cytoplazmie największa ilości znajduje się w rybosomach Składnikiem cukrowym RNA jest ryboza zasady azotowe znajdujące się w to: adenina, guanina, cytozyna, uracyl. Posiada mniejsza masie cząsteczkowa niż DNA struktura pierwszorzędowa jest mało poznana. Występuje gdzieniegdzie fargmetowani łańcucha polinukleotydowego struktura przestrzenna znacznie mniej zbadana, tworzy wiązania pojedyncze ale i występują wiązania spiralne RNA złożony jest na pół tak że może się wiązać mostami wodorowymi pomiędzy adeniną i uracylem i guaniną a cytozyną tam gdzie nie sa one ustawine naprzeciw siebie tworzy się niepowiązane mostki wodorowe tylko40-70% tworzy mostki wodorowe. Przekazuje informacje genetyczne bezpośredni udział w syntezie białek ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz