kod genetyczny - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
kod genetyczny - omówienie zagadnienia - strona 1 kod genetyczny - omówienie zagadnienia - strona 2

Fragment notatki:

2. Kod genetyczny. Kodem genetycznym nazywamy zapisaną informację genetyczną (kolejność nukleotydów) w postaci sekwencji aminokwasów w białkach. Nukleotydy to elementarne jednostki składowe kwasów nukleinowych, zarówno RNA jak i DNA. Możemy więc śmiało powiedzieć, iż oba kwasy nukleinowe to fizyczny zapis kodu genetycznego, a ich budowa przestrzenna jest skomplikowana i zróżnicowana. Każdy nukleotyd składa się z odpowiedniej pentozy (ryboza w RNA i dezoksyryboza w DNA) będącej cukrem prostym, jednej z czterech zasad azotowych oraz minimum jednej reszty fosforanowej . Adenina (oznaczana literką A), guanina (G) będące zasadami purynowymi oraz zasada pirymidynowa - cytozyna (C) występują zarówno w RNA jak i DNA. Natomiast przemiennie tylko w DNA lub RNA występują dwie zasady pirymidynowe : w DNA tymina (T), a z kolei uracy l (U) w RNA. Grupy te łączą się ze sobą wiązaniami wodorowymi (rys F) w unikalny sposób gwarantując tym samym różnorodność organizmów żywych na Ziemi. Ponadto połączenia te warunkują struktury przestrzenne obu kwasów nukleinowych (rys G): wyróżniamy przecież mRNA czy tRNA (rys H), a także prawoskrętną podwójną helisę DNA.
Kod genetyczny określamy jako trójkowy, jednoznaczny, zdegenerowany, bezprzestankowy oraz niezachodzący. Jeden określony aminokwas jest kodowany przez trzy zasady dlatego mówimy, iz kod genetyczny jest trójkowy . O jego jednoznaczności świadczy to, że danej trójce kodującej odpowiada tylko jeden aminokwas. O kodzie genetycznym mówimy także, że jest zdegenerowany ponieważ kilka różnych trójek może kodować jeden aminokwas. Z uwagi na fakt, iż każda trójka odczytywana w kodzie jest kolejno mówimy o nim bezprzestankowy , a mianem niezachodzący określamy go ponieważ dana trójka kodująca nie zachodzi na inną. O kodzie genetycznym zwykło się także mówić uniwersalny ponieważ występuje u wszystkich organizmów żywych. Warty podkreślenia jest fakt, iż wszystkie komórki posiadające jądra komórkowe (oprócz komórek rozrodczych, które zawierają tylko 50% materiału genetycznego) mają pełny zestaw informacji genetycznej.
Początkowo badania nad kodem genetycznym sprowadzały się do rozważań teoretycznych oraz krzyżowania groszku o różnobarwnych kwiatkach i muszek owocówek. Wraz z rozwojem techniki naukowcy otrzymali potężny oręż do walki z tajemnicami kodu genetycznego.
Bezspornym jest także znaczenie rozszyfrowania kodu genetycznego dla biologii, a w konsekwencji dla medycyny, farmacji i całego świata. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz