Kumulacja i rozdrobnienie roszczeń.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 301
Wyświetleń: 2478
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kumulacja i rozdrobnienie roszczeń. - strona 1 Kumulacja i rozdrobnienie roszczeń. - strona 2 Kumulacja i rozdrobnienie roszczeń. - strona 3

Fragment notatki:

§3. KUMULACJA I ROZDROBNIENIE ROSZCZEŃ -w ramach jednego postępowania powód może dochodzić jednocześnie kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu, jak również jedynie części roszczenia, które w całości przysługuje mu wobec pozwanego 3.1. KUMULACJA ROSZCZEŃ -podstawę prawną przedmiotowej kumulacji roszczeń w ramach jednego postępowania cywilnego stanowi art. 191 KC Kumulacja roszczeń  polega na połączeniu w jednym pozwie kilku samodzielnych , niezależnych od siebie roszczeń dochodzonych przez powoda przeciwko temu samemu pozwanemu -kumulowane roszczenia nie muszą być powiązane w sposób faktyczny lub prawny, chociaż takie związki mogą między nimi zachodzić -w niektórych przypadkach KPC wyłącza możliwość kumulacji roszczeń:
w postępowaniu uproszczonym jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia, chyba że kilka roszczeń wynika z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju w postępowaniu w sprawach gospodarczych zabroniona jest kumulacja roszczeń w przypadku, gdy dana sprawa będzie jednocześnie rozpoznawana wg przepisów o postępowaniu uproszczonym -podmiotowym warunkiem dopuszczalności przedmiotowej kumulacji roszczeń jest tożsamość podmiotów i tożsamość ich pozycji procesowej, w przypadku każdego z dochodzonych roszczeń -ponadto kumulacja dopuszczalna jest tylko wobec roszczeń, które nadają się do rozpoznania w tym samym trybie postępowania , tj. w procesie lub w postępowaniu nieprocesowym -niedopuszczalnym jest zatem np. dochodzenie jednym pozwem żądania orzeczenia rozwodu i zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną -dopuszczalność kumulacji przedmiotowej została ponadto ograniczona właściwością rzeczową sądu -ustawodawca rozróżnia przy tym sytuacje, w których kumulowane są roszczenia jednorodzajowe i różnego rodzaju: roszczenia jednego rodzaju  kumulacja przedmiotowa będzie możliwa, gdy zliczona wartość ogólna tych roszczeń będzie nadal uzasadniała właściwość sądu rejonowego -jeżeli wartość roszczeń uzasadnia właściwość sądu okręgowego, to całe powództwo obejmujące skumulowane roszczenia powinno być przekazane przez sąd rejonowy do rozpoznania sądowi okręgowemu roszczenia różnego rodzaju  w takim wypadku dochodzenie łączne roszczeń będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie roszczenia należą do tego samego rodzaju postępowania procesowego, tj. do postępowania zwykłego lub tego samego postępowania odrębnego -ponadto nie można kumulować roszczenia, dla którego przewidziana jest właściwość sądu okręgowego lub rejonowego bez względu na wartość przedmiotu sporu (wyjątek: możliwość dochodzenia przed sądem okręgowym roszczenia majątkowego łącznie z prawami niemajątkowymi)


(…)

… zwyczajowego §3. CIĘŻAR DOWODU Ciężar dowodzenia (onus probandi)  jeden z ciężarów spoczywających na stronie postępowania cywilnego -strona występując do sądu z żądaniem udzielenia ochrony prawnej powinna wskazać okoliczności faktyczne uzasadniające zgłaszane żądanie, a ponadto wykazać ich prawdziwość -wyróżniamy:
ciężar dowodu w znaczeniu formalnym - sprowadza się on do zasad, wg których ustala się na której ze stron spoczywa ciężar udowodnienia danych faktów -zgodnie z art. 6 KC ciężar dowodu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutek prawny ciężar dowodu w znaczeniu materialnym - przesądza o konsekwencjach wynikających z nieudowodnienia faktów, z których strona wywodzi skutki prawne -gdy w sprawie nie zostały wykazane fakty, które powinien udowodnić powód, wówczas powództwo podlega oddaleniu §4…
…)
wydarzenia polityczne (np. zmiana ustroju politycznego)
zjawiska przyrodnicze (np. trzęsienie ziemi, powódź)
procesy ekonomiczne (np. hiperinflacja) -ocena czy danemu faktowi można przypisać cechę notoryjności każdorazowo zależy od składu orzekającego
-fakty notoryjne sąd bierze pod uwagę nawet bez powołania się na nie przez strony
-fakty notoryjne podlegają kontroli instancyjnej B. FAKTY ZNANE SĄDOWI…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz