Kultura masowa a propaganda- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kultura masowa a propaganda- opracowanie - strona 1 Kultura masowa a propaganda- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Kultura masowa a propaganda.
Kultura masowa to jak powiedzieliśmy kultura wolnego czasu, w którym chcemy odpocząć. Środki masowego przekazu wykorzystywane są jednak również po to, aby kształtować określone, pożądane przez nadawcę postawy i zachowania jednostek i grup społecznych.
Współczesny odbiorca treści nadawanych przez środki masowego przekazu, często w sposób przez siebie nieuświadomiony zaczyna przede wszystkim posługiwać się określonym językiem do opisu otaczającej go rzeczywistości, dostarczanym mu właśnie przez mass media. Na działania i postawy ludzi znaczny wpływ wywiera wiedza potoczna o rzeczywistości w której żyją. Wiedza ta konstytuowana jest na podstawie codziennych doświadczeń, ale jak gdyby na kilku poziomach:
- na poziomie wizji deskryptywnej, czyli na poziomie zbioru przekonań na temat tego jaki świat jest (przekonania te przybierają głównie postać czysto opisową),
na poziomie -wizji normatywnej, czyli na poziomie zbioru przekonań na temat tego, jaki świat powinien być (przekonania te przybierają postać stwierdzeń wartościujących, oceniających), - na poziomie wizji propagandowej, czyli na poziomie zbioru zdań opisowych na temat doświadczonej rzeczywistości, rozpowszechnianych przez środki masowego przekazu.
Tym co bezpośrednio wpływa na wybór strategii zachowań jednostkowych jest stopień zgodności przekonań występujących na tych trzech poziomach. W przypadku braku takiej zgodności z wizją propagowaną (czyli rozpowszechnioną przez środki masowego przekazu) jednostka, jak to wykazały badania i tak posługuje się językiem dostarczanym jej przez mass media a służącym nie tylko jako środek do budowy obrazu otaczającej nas rzeczywistości ale również jako środek który kreuje (tworzy), często w sposób intencjonalny, obrazy rzeczywistości, której faktycznie nie ma. Nie wnikając w tym miejscu w dość złożone analizy socjolingwistyczne oraz analizy treści107 rozpowszechniane przez środki masowego przekazu stwierdzić możemy, iż owa intencjonalna kreatywność języka rozumiana jest jako "(...) zabiegi na obrazach rzeczywistości społecznej podejmowane przede wszystkim w celu zmiany zachowań poszczególnych jednostek, grup społecznych lub całych społeczeństw (...)10

(…)

…, ale również a może przede wszystkim -jak na to wskazują analizy dotyczące skutków rozwoju cywilizacji przemysłowej w XIX wieku - z przekształceniami struktury społecznej.
Pojawienie się społeczności wielkomiejskich, przemysłowych, zmiana sposobu życia wyraźniej niż w społecznościach lokalnych podzielonego na czas pracy, czas wolny to wszystko czynniki prowadzące do zaniku możliwości podtrzymywania kultury tradycyjnej. Kultura ta, jak wiadomo, opierała…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz