To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYKŁAD VIII SYTUACYJNE PODEJŚCIE DO KSZTAŁTOWANIA STRUKTURY ORGANIZACYJNEJ STRUKTURA LINIOWA
Podstawowy model, który tworzy się na podstawie podziału pracy w organizacji. Funkcjonuje ona w mało liczebnych jednostkach.
Więzi służbowe - więzi hierarchiczne stosunku pracy. Pokazują kto jest przełożonym, a kto podwładnym, kto jest zobowiązany do wydawania poleceń, kto jest podporządkowany władzy i musi starać się wykonać polecenia.
Każdy uczestnik organizacji pod każdym względem podlega tylko jednemu zwierzchnikowi, a każdy kierownik odpowiada za całość zadań podległego sobie wycinka organizacji, a nie tylko za poszczególne funkcje.
Zakłada istnienie kierownika, który jest w stanie rozwiązywać problemy wynikające z kontaktów międzyludzkich, a także z kwestii technicznych. Zalety : 1) prostota i przejrzystość konstrukcji, 2) łatwość w przekazywaniu dyspozycji, 3) wyraźnie przeprowadzony podział władzy, odpowiedzialności i uprawnień Wady : 1) konieczność wielokrotnego powtarzania poleceń przez wszystkie szczeble zarządzania, 2) niski stopień specjalizacji stanowisk kierowniczych, 3) niebezpieczeństwo przerwania drogi służbowej - tworzenie nieformalnych stanowisk zastępców/kierowników.
STRUKTURA FUNKCJONALNA
Pracownik nie podlega tylko jednemu kierownikowi. Powołuje się kierowników funkcjonalnych, odpowiedzialnych za realizację wyodrębnionych w procesie kierowania funkcji i bezpośrednio nadzorujących procesy transformacji. Liczba kierowników funkcjonalnych może być różna, im jest ona większa, tym bardziej pogłębia się niejasność tych stosunków. Zalety : 1) specjalizacja kierowników w zakresie określonej funkcji, 2) oparcie organizacji na wyższej wiedzy fachowej, 3) planowy podział pracy pomiędzy specjalistami. Wady : 1) zazębianie się zakresów władzy stanowisk funkcjonalnych. Trudności w rozgraniczeniu kompetencji, 2) osłabienie (rozmycie) odpowiedzialności za skutki wydanych decyzji, 3) silna tendencja do autonomizacji celów komórek czy stanowisk (autonomizacja funkcji), 4) wyodrębnienie się kolejnych funkcji.
STRUKTURA SZTABOWO - LINIOWA
Jest oparta na przewadze stosunków podporządkowania i więzi służbowych , tak jak struktura liniowa , a równocześnie dopuszcza stosunki zależności funkcjonalnej. Te ostatnie nie rozbijają jednak jedności kierowania dzięki wyodrębnieniu w podsystemie zarządzania organizacją tzw. komórek (stanowisk) sztabowych, których zadaniem jest wsparcie kierowników liniowych. Służą one fachową radą, ekspertyzą, gromadzeniem i przetwarzaniem informacji, formułowaniem opinii.
(…)
….
Są to modele teoretyczne, nie występują one w czystej postaci, a jedynie ich modyfikacje. ELASTYCZNE STRUKTURY ORGANIZACJI:
STRUKTURA DYWIZJONALNA (SEKTOROWA) Zalety: 1) łatwość kontroli finansowej, 2) łatwość zarządzania strategicznego, 3) wzrost wewnętrznej efektywności, 4) większa motywacja kadry kierowniczej, 5) warunki dla rozwoju i dywersyfikacji.
Wady: 1) możliwość zniekształcania informacji, 2…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)