To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
KRZYWA POPYTU INDYWIDUALNEGO Odnosi ona ilość zakupywanego towaru do jego ceny. Jest to dokładnie to co chcą wiedzieć producenci i centra handlowe. Krzywa popytu indywidualnego posiada dwie istotne cechy:
Poziom użyteczności wzrasta w miarę posuwanie się wzdłuż krzywej. Im niższa cena tym wyższy poziom użyteczności. Jest to wynik wzrostu siły nabywczej konsumenta w miarę spadku ceny.
W każdym punkcie krzywej popyt konsumenta zmaksymalizuje poziom użyteczności jeśli wypełni warunek, iż krańcowa stopa substytucji (MRS) dla żywności względem odzieży zrówna się indeksem cen dla obu towarów. MRS żywności wobec odzieży zmniejsza się w miarę posuwania się w dół po krzywej popytu. Wynika to z intuicyjnej konstatacji, że względna wartość żywności spada w miarę wzrostu zakupywanej ilości tego dobra. ZMIANY WYSOKOŚCI DOCHODU. OBRAZUJE JE WYKRES 7.2.
Załóżmy, że początkowy dochód klienta wynosi $10.00. przy tej wielkości dochodu wielkość konsumpcji, która pozwoli zmaksymalizować użyteczność wystąpi w punkcie A, w którym konsument zakupi 4 jednostki żywności i 3 jednostki odzieży (wykres 7.2 (a)). Widać to również w części (b)wykresu 7.2 i odpowiada to punktowi E na krzywej popytu D1.
Co się stanie jeśli dochód wzrośnie do $ 20? Spowoduje to przesunięcie krzywej obojętności , związanej z poziomem użyteczności , do poziomu U2. Optymalny wybór będzie teraz w punkcie B, w którym konsument zakpui10 jednostek żywności i 5 jednostek odzieży. W części (b) wykresu 7.2 odpowiadać to będzie punktowi G znajdującemu się na krzywej popytu D2
Przy wzroście dochodu do $30 punktem optimum będzie D, czyli koszyk, w którym znajdzie się 16 jednostek żywności i 7 jednostek odzieży, co odpowiada punktowi H w części (b) wykresu 7.2.
wykres 7.2 efekt zmiany dochodu W odróżnieniu od Wykresu 7.1 krzywa dochodu- konsumpcja ma nachylenie dodatnie , ponieważ przyrost dochodu powoduje zwiększenie konsumpcji.
W poprzednim przypadku (krzywa cena- konsumpcja) zmiana ceny odpowiada ruchowi wzdłuż krzywej popytu. W tym przypadku zmiana wielkości dochodu odpowiada przesunięciu samej krzywej. Każdy wzrost dochodu odpowiada przesunięciu krzywej popytu kolejno do D1, D2, D3. DOBRA NORMALNE A DOBRA PODRZĘDNE Kiedy krzywa dochód-konsumpcja ma nachylenie dodatnie popyt rośnie wraz ze wzrostem dochodu. Dochodowa elastyczność popytu jest również dodatnia. Im bardziej krzywa popytu przesuwa się w prawo, tym wyższa jest elastyczność dochodowa. Zakupywane dobra określane są jako normalne . Konsumenci zakupują ich więcej w miarę wzrostu ich dochodów.
(…)
… wielkości dochodu odpowiada przesunięciu samej krzywej. Każdy wzrost dochodu odpowiada przesunięciu krzywej popytu kolejno do D1, D2, D3.
DOBRA NORMALNE A DOBRA PODRZĘDNE
Kiedy krzywa dochód-konsumpcja ma nachylenie dodatnie popyt rośnie wraz ze wzrostem dochodu. Dochodowa elastyczność popytu jest również dodatnia. Im bardziej krzywa popytu przesuwa się w prawo, tym wyższa jest elastyczność dochodowa. Zakupywane dobra określane są jako normalne. Konsumenci zakupują ich więcej w miarę wzrostu ich dochodów.
W niektórych jednak przypadkach ilość spada wraz ze wzrostem dochodu a elastyczność dochodowa popytu jest negatywna. Takie dobra nazywamy podrzędnymi. Nazwa „podrzędny” oznacza dobro, na które popyt spada w miarę wzrostu dochodu konsumenta. Np. dla wielu ludzi hamburger jest dobrem gorszym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)