Krystalizacja - wykład - Sublimacja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 2555
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krystalizacja - wykład - Sublimacja - strona 1 Krystalizacja - wykład - Sublimacja - strona 2 Krystalizacja - wykład - Sublimacja - strona 3

Fragment notatki:

na czym polega krystalizacja
Oczyszczanie metoda krystalizacji polega na wykorzystaniu roznicy rozpuszcalnosci związków organicznych i zanieczyszczen w odpowiednio dobranym rozpuszczalniku. W najprostszym ujeciu proces krystalizacji sklada się z następujących etapow:
Rozpuszczenie zanieczyszczonej substancji na goraco w odpowiednio dobranym rozpuszczalniku
Saczenie goracego roztworu- oddzieleniu zanieczyszczen
Pozostawienie przesączu do krystalizacji
Oddzielenie kryształów od roztworu
Suszenie kryształów
Zbadanie czystości
Odpowiednio dobrany rozpuszczalnik powinien:
Mieć duza zdolność rozpuszczania krystalizowanej substancji na goraco a mala na zimno
Rozpuszczac zanieczyszczenia bardzo dobrze lub w malym stopniu
Sprzyjac powstawaniu czystych krystzalow Latwo dostępny i tani
Nie może reagowac z oczyszczanym związkiem
Przykład: krystalizacja kwasu acetylosalicylowego. W tym celu należy rozpuścić osad w pewnej ilości etanolu ( w kolbie pod chlodnica zwrotna) a roztwor wlac do pewnej ilości cieplej wody. Jeśli wypadnie osad należy ogrzac mieszanine aby uzyskac roztwor i pozostawic do ostygniecia.
Sublimacja
Jest to metoda oczyszczania w ktorej wykorzystuje się sublimacje po ktorej nastepuje resublimacja. Podczas sublimacji staly związek podczas ogrzewania przechodzi bezpośrednio w stan gazowy z pominieciem stanu cieklego. W resublimacji jest odwrotnie czyli pary związku po oziębieniu przechodza w czysty staly związek. Zwiazek zaczyna sublimowac gdy zostanie osiagnieta temperatura w ktorej cisnienie par nad stalym związkiem zrowna się cisnieniu zewn. Jednak dla większość związków organicznych cisnienie odpowiadające punktowi podrojnemu jest nizsze niekiedy znacznie od cisnienia atmosferycznego dlatego sublimacje przeprowadza się pod obniżonym cisnieniem. Sublimacje taka przeprowadza się w probowce z umieszczonym w srodku zimnym palcem. ( przykład sublimacja kwasu benzoesowego).Substancje oczyszczana umieszcza się na dnie probowki, lagodnie obniza cisnienie i ogrzewa probowke. Sublimujace pary oczyszczanoego związku resublimuja się na palcu. Podczas sublimacji należy unikac przegrzania ponieważ powoduje to stopienie związku niekiedy jego rozklad a tym samym straty. Do zbierania substancji należy przystąpić po ochlodzeniu temperatury
Na czym polega ekstrakcja , przykład
Ekstrakcja jest to metoda oczyszczania związków polegająca na wydzielaniu zw. Organicznego z jego roztworu lub zawiesiny w jakiejs cieczy przez wytrzasanie z rozpuszczalnikiem w którym dana substancja jest rozpuszczalna i który nie miesza się w ogole lub w bardzo niewielkim stopniu z ciecza zawierajaca substancje ekstrahowana. Przy doborze rozpuszczalnika bierze się pod uwage łatwość rozpuszczania w nim substancji ekstrahowanej oraz łatwość usuniecia go z ekstraktu. Najczesciej stosowanymi rozpuszczalnikami sa : eter di etylowy, benzen , toluen, chloroform. Zwlaszcza eter di etylowy jest bardzo powszechny ze względu na to ze rozpuszcza bardzo wiele substancji organicznych oraz ma niska temp wrzenia ok35 wiec latwo usunąć go z ekstraktu. Wada jest łatwopalność. Zaleta ekstrakcji jest możliwość stosowania neutralnych rozpuszczalnikow w temperaturach umiarkowanych dzieki czemu można wydzielic wrażliwe substancje na dzialanie rozpuszczalnikow i ciepla. Wada jest duze zurzycie rozpuszczalnikow często drogich i niebezpiecznych.

(…)

… suszacym. Nastepnie eter oddestylowuje się w lazni wodnej. Substacje organiczna oczyszcza się jeszcze za pomoca np. krystalizacji lub destylacji. Np. ekstrakcja kofeiny z herbaty.
Destylacja prosta
Destylacje prosta stosuje się przede wszystkim do oddzielenia substancji o niezbyt wysokich temperaturach wrzenia. Wykorzystuje się tu przemiany fazowe. Proces destylacji sklada się z dwoch takich przemian…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz