Kryminalistyka ćwiczenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 518
Wyświetleń: 4305
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kryminalistyka ćwiczenia - strona 1

Fragment notatki:

in.: kierunki, funkcje działu kryminalistyki, kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zasady i metody przeprowadzenia oględzin, stadia oględzin, policja a prokurator, formy, metody pracy operacyjnej, przetwarzanie kartoteki danych.

Kryminalistyka- nauka o taktycznych zasadach i sposobach, oraz o technicznych metodach i środkach wykonywania, zabezpieczania, badania i wykorzystywania wszelkich źródeł informacyjnych i inf. o osobach oraz zdarzeniach i ich okolicznościach; jest nauką uniwersalną i należąca do systemu nauk prawnych, opracowuje skuteczne metody działań, sięgając do nauk: prawnych, przyrodniczych, technicznych, społecznych.
KIERUNKI DZIAŁAŃ KRYMINALISTYKI
To opracowywanie naukowych metod i środków służących do poznania obiektywnej prawdy o zdarzeniach, okolicznościach oraz osobach związanymi z tymi zdarzeniami; wykorzystanie tej wiedzy do realizacji prawnie określonych celów, zwłaszcza celów procesu karnego- pw przypadku popełnienia przestępstwa ustalenia sprawców.
KRYMINALISTYKA OBEJMUJE
Taktykę- nauka o najskuteczniejszych metodach szybkiego osiągania zamierzonych celów
Technikę- nauka o wykorzystaniu tech oraz przyr metod i środów dla realizacji celów
Strategię- nauka typu prognostycznego, przewidująca rozwój przestępczości, kierunki i symptomy tego rozwoju, oraz przygotowująca metody, środki i przedsięwzięcia w celu skutecznego zwalczania przestępczości w przyszłości.
FUNKCJE KRYMINALISTYKI
Rozpoznawcza, wykrywcza, obwodowa, zapobiegawcza
IDENTYFIKACJA KRYMINALISTYCZNA - to ustalenie tożsamości człowieka, zwierzęcia lub rzeczy przez rozpoznanie lub porównanie
BIEGŁY-to os posiadająca wiadomości specjalne wezwane przez organ procesowy do zbadania i wyjaśnienia okoliczności mających istotne znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, oraz wydania opinii zgodnej z wymogami narzuconymi przez ustawodawcę.
EKSPERT- to policjant lub pracownik Policji legitymujący się aktualnym świadectwem nadania uprawnień
EKSPERTYZA- to zespół czynności badawczych wymagających wiadomości specjalnych i dlatego wykonywanych przez biegłego na zlecenie organu procesowego oraz zakończonych opinią mogącą mieć charakter samoistnego dowodu w procesie
WIADOMOŚCI SPECJALNE- to wycinek wiedzy, który wykracza poza zasób posiadania przez przeciętnego człowieka.
WYPOSAŻENIE KRYMINALISTYCZNE: walizki krym, walizka uniwersalna, oświetlenie, mikroskop steroskopowy.
DAKTYLOSKOPIA- zajmuje się ujawnianiem śladów palców rąk, dłoni, stóp, twarzy i innych części ciała człowieka. Identyfikacja os i zwłok na podst linii papilarnych, poletkowej budowy skóry i urzeźbienia czerwieni wargowej, ujawnienie i identyfikacja śladów rękawiczek.
Cechy linii papilarnych: niezmienność, niezniszczalność, indywidualność
MECHANOSKOPIA- działanie narzędzi na podłoże, ustalenie tożsamości narzędzi przestępstw na podst śladów pozostawionych przez te narzędzia.
TRASEOLOGIA-dział techniki zajmujący się śladami lokomocji tj śladami przemieszczenia się os, zwierząt, pojazdów, rzeczy.


(…)

… z przestępstwami Zawiera ona także wzory pisma osób ustalonych jako autorzy anonimów a także wzory maszyn do pisania, drukarek uzywanych w przeszłości do pisania anonimów
- Centralny Zbiór Kodów Genetycznych Zbiór oznaczonych profili genetycznych;
• Osób
• Śladów N/N
• Zwłok N/N
Baza zawiera dane dotyczące kodu genetycznego wyłącznie o niekodujących regionach DNA, TZn. takich, które nie zawierają informacji…
… osobowych, rzeczowych i dokumentów.
CZYNNOŚCI PRZED PRZYJAZDEM NA MIEJSCE ZDARZENIA:
-analiza treści zawiadomienia o zdarzeniu, zebranie maksymalnej ilości inf, ustalenie składu gr operacyjno procesowej a w tym zespołu oględzinowego, utrzymanie materiałów niezbędnych do sporządzania prawidłowej dokumentacji
CZYNNOŚCI NA MIEJSCU ZDARZENIA PRZED ROZPOCZĘCIEM OGLĘDZIN:
-zapoznanie się z efektami pracy zespołu…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz