To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Taktyka kryminalistyczna wypracowała dwie podstawowe metody prowadzenia oględzin miejsca :
obiektywną - polegającą na szczegółowym i systematycznym badaniu miejsca, wszystkich jego fragmentów, przedmiotów i śladów, według na wstępie określonej kolejności. Najczęściej przy tej metodzie stosuje się dośrodkowy sposób badania miejsca zdarzenia, który polega na tym, że zaczynając od obszarów zewnętrznych i poruszając się po spirali, stopniowo badamy kolejne fragmenty i przedmioty, na których mogą się znajdować ślady, dochodząc do centrum obszaru oględzin. Metodę tę stosujemy najczęściej w sytuacjach, kiedy brak jest informacji pozwalających, choćby w ogólnych zarysach, określić wstępną wersję przebiegu zdarzenia i powiązać ujawnione w badanym obszarze ślady ze znajdującym się w naszym zainteresowaniu zdarzeniem. subiektywną - polegającą na rozpoczęciu oględzin od wyraźnego charakterystycznego dla danego typu zdarzenia śladu np. zwłok, śladów pokonania przeszkody lub porzuconych przedmiotów związanych z danym przestępstwem. W metodzie tej staramy się odtworzyć drogę poruszania się sprawcy, szukając głównie na niej kolejnych śladów związanych z jego działaniem. Przyjęcie tej metody pozwala liczyć na szybsze zdobycie istotnych informacji o zdarzeniu i jego uczestnikach oraz podjęcie jeszcze w trakcie trwania oględzin dalszych działań poszukiwawczych i wykrywczych. Można w tym przypadku zastosować odśrodkowy po spirali sposób poruszania się na miejscu zdarzenia, od wspomnianego punktu centralnego do granicy obszaru, na którym mogą jeszcze występować ślady związane ze zdarzeniem. W praktyce stosuje się głównie metody mieszane. Najczęściej obszar objęty oględzinami w sposób naturalny dzieli się na kilka mniejszych podobszarów, z których każdy może wymagać nieco innej metody badawczej.
Dla usystematyzowania metodyki przeprowadzania oględzin miejsca wyróżnia się w nich trzy etapy:
Etap wstępny oględzin - jest to etap, w ramach którego należy dokładnie zapoznać się z przedmiotem oględzin, jego otoczeniem, strukturą oraz właściwościami. W ramach tych czynności należy również ściśle określić obszar, który zostanie objęty badaniami oraz zlokalizować wszystkie widoczne ślady i dowody związane z zaistniałym zdarzeniem. Następnie należy określić wstępną wersję śledczą przebiegu zdarzenia i w zawiązku z nią ustalić plan działania, określić zadania dla poszczególnych osób uczestniczących bezpośrednio w oględzinach, kolejności ich realizacji oraz dokonać wyboru odpowiedniej metody badań wyznaczonych obszarów miejsca zdarzenia.
Wstępne oględziny przeprowadza się za pomocą metod obserwacyjnych, bez dokonania zmian w zastanej sytuacji, stąd ta faza postępowania nosi nazwę
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)