Krótka sprzedaż i pożyczki papierów wartościowych na rynku kapitałowym-projekt

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 3003
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krótka sprzedaż i pożyczki papierów wartościowych na rynku kapitałowym-projekt - strona 1 Krótka sprzedaż i pożyczki papierów wartościowych na rynku kapitałowym-projekt - strona 2 Krótka sprzedaż i pożyczki papierów wartościowych na rynku kapitałowym-projekt - strona 3

Fragment notatki:

Temat notatki to krótka sprzedaż i pożyczki papierów wartościowych na rynku kapitałowym. Zajęcia prowadzone są na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, prowadzi je dr Tomasz Banasik. Notatka składa się z dwóch plików. Pierwszy z nich to wymogi formalne projektu, natomiast drugi to właściwy projekt. Projekt ma 16 stron i zawiera informacje na temat: co to jest pożyczki papierów wartościowych, kto to jest pożyczkodawca, po co pożyczać papiery wartościowe, co to jest krótka sprzedaż, jaki jest koszt pożyczenia papierów i obrotu nimi, jak wygląda wskazanie papierów wartościowych dopuszczonych do krótkiej sprzedaży, jakie papiery dopuszczone do krótkiej sprzedaży, jakie są kryteria dla wszystkich uczestników rynku poza animatorami, jakie są kryteria dla animatorów rynku, czy możliwa jest krótka sprzedaż na debiutujących spółkach, na czym polega zawieszanie przyjmowania zleceń krótkiej sprzedaży, co to jest znacznik krótkiej sprzedaży, co to jest ramowa umowa sprzedaży krótkiej i umowa sprzedaży krótkiej, zabezpieczenie krótkiej sprzedaży, jaki jest wpływ krótkiej sprzedaży na rynek, co to jest naga krótka sprzedaż.

Damian Pasternak
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, gr. 501
Politechnika Świętokrzyska
Krótka sprzedaż i pożyczki papierów
wartościowych na rynku kapitałowym.
Wstęp
Po 19 latach od rozpoczęcia notowań na warszawskiej giełdzie akcji ruszyła tzw. krótka sprzedaż. Popularne staje się pożyczanie papierów wartościowych od biura maklerskiego w celu ich sprzedaży.
Krótka sprzedaż pod względem formalnym istnieje na polskim rynku od 21 grudnia 1999 roku. W tym dniu weszło w życie rozporządzenie regulujące zasady pożyczania papierów wartościowych. Jednak była ona zbyt skomplikowana i zawieranie takich umów było skomplikowane. Dopiero w nowej postaci od 1 lipca 2010roku dzięki nowym uregulowaniom prawnym krotka sprzedaż staje się prosta i wszechobecna.
Krótka sprzedaż to strategia inwestycyjna która pozwala na osiąganie zysków z inwestycji w akcje również wówczas gdy ceny tych akcji spadają. Jest strategią o stosunkowo prostej konstrukcji wymagającą zaciągnięcia pożyczki w papierach wartościowych. Jest to strategia, która daje możliwość zarabiania na spadkach również dla tych inwestorów dla których rynek instrumentów pochodnych, który specjalizuje się w takich transakcjach, jest niedostępny.
Poniżej w pracy został przedstawiony mechanizm krótkiej sprzedaży, czyli jak można zarobić na tej inwestycji, jakie są regulacje wprowadzone na giełdzie oraz jaki wpływ zarówno pozytywny jak i negatywny ma na rynek pożyczanie papierów wartościowych. Wszystko zostało poparte łatwym przykładem ułatwiającym zrozumienie krótkiej sprzedaży.
Pożyczki papierów wartościowych
Pożyczka papierów wartościowych - specyficzna forma pożyczki, której przedmiotem jest papier wartościowy. Stronami pożyczki są: pożyczkodawca (udzielający pożyczki) i pożyczkobiorca.
Jest to czynność prawna polegająca na udostępnieniu własnych określonych papierów wartościowych do dyspozycji pożyczkobiorcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, z ustaleniem obowiązku po stronie pożyczkobiorcy do zwrotu dokładnie tych samych instrumentów finansowych. Standardem jest, że taka pożyczka jest odpłatna.
Pożyczka papierów wartościowych, zwykle, wykorzystywana jest w sytuacjach:
dla realizacji krótkiej sprzedaży, dla celów płynnościowych (zapewnienia rozliczenia transakcji mimo chwilowego braku posiadania zbywanych papierów wartościowych na rachunku sprzedającego),
gdy instytucja finansowa tworz

(…)

… rachunek.
Źródło: Krótka sprzedaż-broszura informacyjna, Giełda Papierów wartościowych,Warszawa,2006
Inwestor może dokonać krótkiej sprzedaży (zająć krótką pozycję) jeśli przewiduje, że kurs danego instrumentu finansowego będzie spadać. W przypadku rzeczywistego spadku jego wartości zyskiem brutto jest różnica między kwotą uzyskaną ze sprzedaży pożyczonych akcji, a kwotą zapłaconą za ich wykup…
… na pożyczaniu innym swoich papierów wartościowych oraz większa płynność na rynku papierów wartościowych co spowoduje większe obroty na GPW. A zatem krotka sprzedaż to bardzo ciekawy mechanizm któremu warto się bliżej przyjrzeć, jeśli zamierzamy efektywniej zarządzać kapitałem.
Literatura
Mejszutowicz K. ,Krótka sprzedaż - broszura informacyjna, Giełda Papierów wartościowych,Warszawa,2006
Mejszutowicz K. , Krótka sprzedaż - poradnik dla inwestorów, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Warszawa 2010
Mejszutowicz K. , Krótka sprzedaż w giełdowych regulacjach, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Warszawa 2010
http://gb.pl/gielda/analiza-rynku/idzie-nowe-czyli-krotka-sprzedaz.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BCyczka_papier%C3%B3w_warto%C5%9Bciowych
http://www.fio.pl/docs/pl…
…, Giełda Papierów wartościowych,Warszawa,2006
http://gb.pl/gielda/analiza-rynku/idzie-nowe-czyli-krotka-sprzedaz.html
http://www.gpw.pl/zrodla/gpw/prezentacje/prezentacjakrotka.PPT
Krótka sprzedaż-broszura informacyjna, Giełda Papierów wartościowych,Warszawa,2006
Mejszutowicz K. , Krótka sprzedaż w giełdowych regulacjach, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Warszawa 2010
http://www.gpw.pl…
… transakcja kupna, ze względu na: istnienie większego prawdopodobieństwa wzrostu niż spadku kursu akcji, nieoznaczoność ryzyka, w tradycyjnej transakcji kupna ryzyko jest znane, gdyż kurs może spaść do zera ,w krótkiej sprzedaży - kurs akcji może teoretycznie rosnąć w nieskończoność. Krótkiej sprzedaży nie należy stosować, gdy: spółka będąca przedmiotem transakcji ma korzystne wyniki analizy fundamentalnej
… (instytucji finansowych działających na rachunek własny), a oddzielne dla animatorów rynku (instytucji finansowych, które na podstawie umowy z Giełdą wspomagają płynność rynku). Kierując się tymi kryteriami, GPW tworzy i publikuje dwie listy papierów dopuszczonych do krótkiej sprzedaży, przy czym biura maklerskie mogą dla swoich klientów dodatkowo ograniczyć listę papierów dostępnych w transakcjach krótkiej…
… decyzji inwestycyjnych,
Może stanowić pokrycie części kosztów transakcyjnych lub kosztów przechowania papierów u depozytariusza.
Poprawiają płynność rynku
Zapobiegają przewartościowaniu spółek
Naga krótka sprzedaż To giełdowa spekulacja, obliczona na spadek kursu. W przypadku nagiej krótkiej sprzedaży gracz oferuje akcje, nie posiadając ich ani nie pożyczając. Naga krótka sprzedaż stanowi duże zagrożenie…
… dla rynków finansowych, bo jest instrumentem czysto spekulacyjnym, służącym do zbicia rynku jak najniżej. Spekulanci używający nagiej krótkiej sprzedaży nie są zainteresowani we wzroście rynku, dla nich im gorzej, tym lepiej. Nie mają bowiem żadnych aktywów, które chcieliby zabezpieczyć. I uruchamiają spekulacyjną lawinę. Dla nich korzystna jest jak najgorsza sytuacja rynkowa i gospodarcza.
Pojawiły…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz