Kredyt bankowy jako źródło finansowania.
Przez umowę kredytu bank zobowiązuje sie oddać do dyspozycji kredytobiorcy, na czas określony w umowie, kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na określony cel, a kredytobiorca zobowiązuje sie do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
Tak wiec jest on udzielany przez bank w formie pieniężnej i w takiej formie jest oddawany.
Rodzaje kredytu bankowego:
1. kredyt konsumpcyjny - najłatwiejszy do uzyskania, ale jego wadą jest wysokie oprocentowanie i krótki okres spłaty, 2. kredyt gotówkowy - pieniądze uzyskane od banku można wydać na co się chce, ale można go uzyskać jedynie na 3 lub 4 lata, 3. kredyt celowy - bank będzie chciał wiedzieć na co wydamy, pieniądze uzyskane od niego, 4. kredyt budowlany - udzielany jest zwykle na dwa lata, jego istotą jest spłacanie w okresie jego trwania tylko odsetek, resztę kredytu spłaca się po zakończeniu budowy, poza tym bank kontroluje, czy inwestycja jest kontynuowana, 5. kredyt lombardowy - jest udzielany pod zastaw przedmiotów wartościowych, np. wyroby ze złota, papiery wartościowe, 6. kredyt hipoteczny - jest długoterminowy i zazwyczaj najniżej oprocentowany, zabezpieczony hipoteką ustanowioną na nieruchomości stanowiącej własność osoby biorącej kredyt lub osoby trzeciej. Poza tym można jeszcze wyróżnić kredyty krótko-, średnio- i długoterminowe.
Podstawowe różnice miedzy kredytem bankowym i pożyczka :
- pożyczka jest uregulowana w Kodeksie cywilnym, kredyt bankowy w Prawie bankowym i Kodeksie cywilnym,
- udzielającym pożyczki bywa właściciel pieniędzy; udzielającym kredytu bankowego może być tylko bank,
- w przypadku kredytu określone jest jego przeznaczenie, a przy pożyczce nie ma takiej potrzeby,
- termin spłaty pożyczki może nie być określony w przeciwieństwie do kredytu.
Preferencje kredytowe mogą dotyczyć:
- harmonogramu spłaty - spłata zobowiązania (raty kapitału i odsetek lub też samej raty kapitału) odbywa się w późniejszym terminie,
- wysokości oprocentowania - kredytobiorca lub pożyczkobiorca spłaca niższa kwotę odsetek niż by to wynikało z ogólnych warunków umowy, pozostała cześć jest dopłacana przez inna instytucje, np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- wielkości rat kapitałowych - kredyt lub pożyczka mogą zostać umorzone, jeżeli zostaną spełnione określone w umowie warunki.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)