Kotwie wbetonowane lub wklejone

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kotwie wbetonowane lub wklejone - strona 1 Kotwie wbetonowane lub wklejone - strona 2

Fragment notatki:

Kotwie wbetonowane lub wklejone
Kotwie wbetonowane lub wklejone - to żebrowane pręty stalowe lub z tworzyw sztucznych albo liny osadzane w otworze wiertniczym na zaprawie cementowej bądź żywicach syntetycznych. Najczęściej są one utwierdzone na całej długości, co jest z wielu względów najbardziej skuteczne, ale mogą też być połączone z górotworem na kilku odrębnych odcinkach rozstrzelonych wzdłuż otworu. Kotew zespolona z góro tworem na całej długości, szczególnie osadzona przed jego odprężeniem ulega wstęp­nemu naciągowi, zatrzymując proces odprężenia i poprawiając nośne właściwości po­wstałego układu obudowa-górotwór. Wklejana obudowa kotwiowa jest bardziej przy­stosowana do stałego zabezpieczenia wyrobiska, ponieważ pręty lub liny stalowe, osło­nięte lepiszczem na całej długości są skutecznie zabezpieczone otuliną przed korozją. Ważną cechą kotwi wykonywanych z tworzyw sztucznych jest możliwość ich urabia­nia wraz z górotworem, co nie jest możliwe w przypadku kotwi stalowych, ponieważ ich porozrywane resztki zmieszane z urobkiem stanowią poważne zagrożenie dla ma­szyn i urządzeń transportowych. Mogą być przyczyną ich uszkodzenia. Zasadniczą wadą obudowy z kotwi wklejanych zaprawą cementową jest długi okres wiązania tej ostat­niej, natomiast z kotwi z tworzyw sztucznych lub wklejanych żywicami zbyt duży koszt materiałów syntetycznych i nadal niedostatecznie rozpoznany proces ich starzenia. Szczególnym rodzajem kotwi są rury perforowane osadzane w górotworze za pomocą iniekcji.
Dodatkowym elementem obudowy kotwiowej jest wykładzina osłonowa podwieszo­na do końcówek kotwi. Może ona składać się z następujących elementów:
• różnego typu siatek,
• torkretu {narzutu betonowego),
• łuków lub belek stalowych.
Każdy z tych elementów może być stosowany oddzielnie, a mogą one być łączone, tworząc ciągłe skuteczne zabezpieczenie wyrobiska przed lokalnymi obwałami góro­tworu (rys. 5.29). Torkret lub narzut betonowy dodatkowo chroni metalowe elementy obudowy kotwiowej przed korozją. Jest to najmniej kosztowna obudowa wyrobisk podziemnych. Umożliwia pełną mechanizację robót podziemnych i wręcz natychmia­stową stabilizację górotworu po jego odsłonięcia.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz