Kościół i sekta- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 707
Wyświetleń: 1491
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kościół i sekta- opracowanie - strona 1 Kościół i sekta- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Kościół - jest jedną z organizacji religijnych funkcjonujących w przestrzeni publicznej (wg Sparka i Bainbridge'a).
wielopokoleniowa tradycja wyznaniowa, która opowiada się za ustalonym od wieków porządkiem społecznym i jest powiązana w różny sposób z uprzywilejowanymi klasami i grupami społecznymi, dążącymi do utrzymania istniejącego ładu społecznego. (Troeltsh 1931r.) - musi istnieć stały ład, bu religia przetrwała w zmieniającym się świecie.
Religia w tej koncepcji to `ostoja niezmienności', `zamknięta twierdza' (jeśli po za twierdzą np. na płaszczyźnie politycznej będą jakies zawirowania - wojny, konflikty itp., kościół zamknie się w twierdzy, by nie dać się zmienić)
po Soborze Watykańskim II pojawiły się dwa sposoby działania: radykalny i zmierzający do powrotu do rozwiązań sprzed Soboru, trzeba znaleźć coś po środku - nie można zostać przy starym porządku, ale też nie można podważyć tego co było - trzeba znaleźć zloty środek - Jan Paweł II - kontynuacja reform i otwarcie się Kościoła na zewnątrz.
Po Soborze Watykańskim II - w encyklikach papieskich znalazły się wzmianki dotyczące istnienia i roli innych niż chrześcijaństwo religii (wcześniej nazywane były wierzeniami, a nie religiami)
2 skrzydła - poznania naukowe i religijne - kościołowi łatwiej jest się ustosunkować do problemów globalnych, gdy może się odwołać też do nauki (uznano, że obok kosmogonicznego mitu istnieje też naukowy - otwarcie się Kościoła na naukę)
Słowo `Kościół' nie ma znaczenia uniwersalnego (znaczenie jest uzależnione od przestrzeni w jakiej znajduje się definicja, np. Kościół katolicki to nie to samo co kościół scientologiczny - ten jest tylko małym odłamem)
Sekta religijna:
W Europie ze względu na powierzchowność traktowana jest jako zjawisko negatywne, inaczej niż np. w USA
Sekta (z łac. Sequor, secutussum) - w sensie ogólnym - drobna opozycja kultowa bądź przekonaniowa w stosunku do społeczności, na terenie której działa. Powstaje w wyniku drugorzędnych podziałów wewnątrz wspólnot religijnych. Większe podziały są nazywane odłamami.
Cechy sekty religijnej:
Wg. Menschinga- sektę charakteryzuje zwykle indywidualne i charyzmatyczny typ kierownictwa, dobrowolność uczestnictwa, radykalizm członków wobec świata i uznawanych wartości oraz tendencja do jednostronnej interpretacji doktryny religijnej i zawężenie kultu ujęcie klasyczne sekta kościół
inne byty są pomiędzy tymi dwoma bytami, nie ma bytów po za tymi dwoma skrajnymi bytami
- zwolennikami ujęcia klasycznego byli Mensching, Webber, Troeltsch

(…)

…, wszyscy członkowie musza myśleć w ten sam sposób
Wielość form kultu i interpretacji
Dwa rodzaje sekty:
I MODEL
cel: kontakt z Absolutem, model otwarty II MODEL
Ciemna strona modelu I, organizacja typu zamkniętego
*wszystko kończy się na sferze profanum, odwołanie się do sacrum służy tylko i wyłącznie powiększaniu lub stabilizowaniu pozycji przywódcy, innymi słowy sfera sacrum staje się elementem legitymizującym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz