Konwersja odwołanie ogłoszenie i wykładnia testamentu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konwersja odwołanie ogłoszenie i wykładnia testamentu - strona 1 Konwersja odwołanie ogłoszenie i wykładnia testamentu - strona 2 Konwersja odwołanie ogłoszenie i wykładnia testamentu - strona 3

Fragment notatki:

Konwersja odwołanie ogłoszenie i wykładnia testamentu Konwersja testamentu Konwersja testamentu - konwersja testamentu polega na tym, że testament, który nie spełnia wymagań pewnej formy może zostać uznany za ważny, jeśli spełnia wymagania innej formy testamentu ( pojęcie konwersji na gruncie innych gałęzi oznacza przekształcenie jednej czynności prawnej w inną , natomiast na gruncie prawa spadkowego oznacza przekształcenie jednego testamentu w inny, który jest taką samą czynnością prawną ). Przykłady konwersji: Spadkodawca wzywa do siebie notariusza i w obecności dwóch świadków sporządza testament notarialny i umiera po oświadczeniu woli a przed podpisaniem testamentu - testament notarialny jako nieukończony jest nieważny, natomiast notariusz staje się trzecim świadkiem i testament zmienia się w ważny testament ustny (jeżeli dopełni się obowiązku potwierdzenia treści w wyznaczonym terminie).
Konwersję testamentu uznawano też w wypadku, kiedy przy sporządzaniu testamentu allograficznego popełniono błędy, które wykluczały jego ważność (nie sporządzono protokołu, urzędnik nie posiadał odpowiednich kompetencji). SN przyjął, że zachodzi konwersja na ważny testament ustny, co było ostro skrytykowane przez doktrynę (natomiast należy wziąć pod uwagę, że sąd starał się utrzymać w mocy ostatnią wolę spadkodawcy, który w dobrej wierze co do kompetencji i wiedzy urzędnika przed którym sporządzał testament). Powództwo o ustalenie nieważności testamentu - istniał spór w doktrynie co do dopuszczalności powództwa o ustalenie nieważności testamentu. Orzecznictwo przyjęło koncepcję , że powództwo to jest dopuszczalne jeśli interes powoda nie może być zaspokojony w żaden inny sposób (w szczególności przez postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku).
Odwołanie testamentu Spadkodawca w każdym momencie może odwołać swój testament - musi do tego posiadać zdolność testowania , a oświadczenie woli w tym zakresie musi być wolne od wad . Art. 946. k.c.
Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testamentu zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.
Art. 947. k.c.
Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.
Odwołanie testamentu może być dokonane na ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz