Dziedziczenie testamentowe - istota testamentu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dziedziczenie testamentowe - istota testamentu - strona 1 Dziedziczenie testamentowe - istota testamentu - strona 2 Dziedziczenie testamentowe - istota testamentu - strona 3

Fragment notatki:

DZIEDZICZENIE TESTAMENTOWE 1. Istota testamentu
Testament z prawnego punktu widzenia jest jednostronną czynnością prawną osoby fizycznej, zawierającą rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci (mortis causa). Testament jest jednak czynnością prawną o szczególnym charakterze i od innych czynności prawnych różni się szeregiem cech. Sporzą- dzić testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych (art. 944 § 1 k.c). Testament może zawierać rozporządzenie tylko jednego spadkodawcy. Prawo spadkowe nie dopuszcza więc znanych nie- którym ustawodawstwom tak zwanych testamentów wspólnych, zawierających rozporządzenia majątkowe kilku osób, w szczególności małżonków.
Testament może być w każdej chwili odwołany, zarówno w całości, jak i co do poszczególnych postanowień. Odwołanie testamentu może nastąpić zarów- no przez jego zniszczenie lub pozbawienie cech, od których zależy jego ważność (np. wymazanie podpisu), jak i sporządzenie nowego. Nowy testament uchyla poprzedni w całości lub w części, zależnie od swojej treści. Jeżeli spadkodawca nie zaznaczył w nim, że odwołuje poprzedni, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie da się pogodzić z treścią nowego testamentu.
Istotne znaczenie ma reguła, że testament może być sporządzony tylko osobiście, nie można się więc, jak w przypadku innych czynności prawnych, posłużyć pełnomocnikiem. Odmiennie jest również uregulowane zagadnienie wad czynności prawnych i ich skutków dla ważności testamentu. Testament jest nieważny w trzech przypadkach:
jeżeli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobod- ne podjęcie decyzji i wyrażenie woli,
gdy sporządzono go pod wpływem błędu uzasadniającego przypusz- czenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod jego wpływem, nie sporzą- dziłby testamentu tej treści,
jeżeli został sporządzony pod wpływem groźby.
Na wymienione przyczyny nieważności testamentu osoba mająca w tym interes prawny (np. odsunięty spadkobierca ustawowy) może się powoływać jedynie w ciągu trzech lat od dnia, w którym się o nich dowiedziała, a w każdym razie nie dłużej niż dziesięć lat od otwarcia spadku.
Co do wykładni testamentu, kodeks cywilny ustanawia regułę podobną do tej, jaka obowiązuje w odniesieniu do innych czynności prawnych. Nakazuje mianowicie tak tłumaczyć testament, aby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy, a nie trzymać się jego literalnego brzmienia.
2. Forma testamentu
Z punktu widzenia swojej formy testament jest zawsze czynnością prawną wymagającą formy szczególnej. Jednakże nie jest to jedna forma - przepisy kodeksu cywilnego znają kilka form testamentu. Wymagania co do formy

(…)

… mechanicznego (maszyna do pisania, drukarka komputerowa itp.). Brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do treści testamentu, zdolności spadkodawcy do jego sporządzenia lub wzajemnego stosunku kilku testamentów. Testament holograficzny może być przechowywa- ny w dowolnym miejscu, powierzony zaprzyjaźnionej osobie, spadkobiercy, notariuszowi itd.
Testamentem…
…. Protokół podpisuje spadkodawca, osoba sporządzająca protokół oraz świadkowie. W opisany sposób nie może sporzą- dzić testamentu osoba głucha lub niema.
Testamenty szczególne mogą być sporządzone jedynie w sytuacjach okreś- lonych przez prawo spadkowe (art. 952-955 k.c). Ponadto ich moc prawna jest ograniczona w czasie. Kodeks cywilny zna trzy rodzaje takich testamentów: a) testament ustny, b) testament sporządzony podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym, c) testament wojskowy.
Testament ustny może być sporządzony w dwóch wypadkach: primo - jeżeli zachodzi obawa rychłej śmierci spadkodawcy, secundo - jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione (np. w razie umieszczenia spadkodawcy w izolowanym szpitalu dla zakaźnie…
… ustawowym, którzy nie zostali powołani do dziedzi- czenia w testamencie, prawa żądania od spadkobiercy lub spadkobierców oznaczonego świadczenia.
Prawo do zachowku przysługuje małżonkowi, zstępnym oraz rodzicom spadkodawcy. Każda z wymienionych osób może żądać od spadkobiercy (spadkobierców) połowy wartości udziału spadkowego, który by jej przypadł przy dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli uprawniony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz