Konwencja o zapobieganiu torturom

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konwencja o zapobieganiu torturom - strona 1 Konwencja o zapobieganiu torturom - strona 2

Fragment notatki:

EUROPEJSKA KONWENCJA O ZAPOBIEGANIU TORTUROM ORAZ NIELUDZKIEMU I PONIŻAJĄCEMU TRAKTOWANIU ALBO KARANIU
1987, 1989 - wchodzi w życie, 1991 - ratyfikuje ją Polska
O analogicznej nazwie został powołany Komitet , dokonujący wizytacji. Polskim członkiem był m.in. prof. Zbigniew Hołda. Wizytacje obejmują wszelakie miejsca, gdzie ludzie są pozbawieni wolności (zakłady dla nieletnich czy szpitale psychiatryczne także). Wizytacje takie są okresowe, ale tzw. następcze. Wizyta wymaga notyfikacji władz, zwykle składa się z kilku osób. Państwo ma zapewnić nieograniczony dostęp do wszystkich miejsc, gdzie takie osoby są przetrzymywane. Wizytatorzy mają jednak szersze uprawnienia: mogą rozmawiać z więźniami na osobności np. Zasada poufności - wizytatorzy sporządzają sprawozdanie, które jednak nie jest publikowane.
Sankcje są mocno nakładane, np. gdy państwo odmawia współpracy to oświadczenia publiczne są wydawane w tej sprawie
Wizytacje w Polsce mają charakter okresowy, ogólnie wypadają pozytywnie, choć zauważalne są minusy np. przeludnienie w polskich więzieniach czy niskie warunki bytowe
Komitet ten przekłada Komitetowi Rady Ministrów coroczne sprawozdania ze swoich prac i osiągnięć. INNE DOKUEMNTY:
Konwencja ramowa o ochronie mniejszości narodowych (1995) - utworzyła Komitet Doradczy wspierający Komitet Ministrów Rady Europy
Konwencja o ochronie praw człowieka i biomedycynie (1997)
KONWENCJA W SPRAWIE ZAKAZU STOSOWANIA TORTUR (…)
Definiuje czy są tortury i inne formy nieludzkiego traktowania ludzi
Powołuje Komitet kontrolny przeciwko torturom.10 członków na 4 letnią kadencję. Rozpatrywanie sprawozdań państw, ale też skarg na naruszenia. Badanie informacji państw oraz zawiadomień indywidualnych to środki fakultatywne, obowiązują, gdy państwo złożyło uznanie kompetencji Komitetu (Polska uczyniła to 30.03.1993)
Powołano też Podkomitet do spraw prewencji (podkomitet Komitetu do spraw tortur). Podkomitet może wizytować wszystkie miejsca, w których przebywają osoby pozbawione wolności na podstawie polecenia władzy publicznej bądź za jej namową, zgodą lub przyzwoleniem. Składa się z 10 członków, a po kolejnej ratyfikacji liczba wzrośnie do 25. Każdy z państw odpowiedni organ do prewencji deleguje w Polsce to Rzecznik Praw Obywatelskich.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz