Kontrwywiad wojskowy w PRL-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kontrwywiad wojskowy w PRL-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Kontrwywiad wojskowy w PRL We wrześniu 1944 r. utworzono Zarząd Informacji Naczelnego Dowództwa WP, który kilka miesięcy przekształcono w Główny Zarząd Informacji WP.
Wśród licznych zadań typu operacyjnego znajdowały się również zadania w zakresie prowadzenia postępowań przygotowawczych, do czego powołany był Oddział Śledczy GZI. Oddział ten sam prowadził sprawy o szpiegostwo, o przestępstwa natury politycznej, kontrolował inne organa informacji. W GZI istniał Wydział Specjalny (kontrwywiad w kontrwywiadzie), który posiadał uprawnienia do rozpracowywania wszystkich żołnierzy bez względu na stopień, zaszeregowanie.
Do służby w organach kontrwywiadu przyjmowano oprócz oficerów radzieckich i polskich - również osoby bez żadnego przygotowania. Osoby te dobierano wyjątkowo starannie - inteligentne, właściwe go pochodzenia społecznego. Część z nich poddawano szkoleniom, wszystkich wychowywano w duchu ślepego posłuszeństwa względem przełożonych. Odzwyczajano od samodzielnego krytycznego myślenia.
Informacja Wojskowa nastawiona była na wyszukiwanie rzeczywistych i urojonych wrogów ustroju komunistycznego, których należało likwidować. W celu wymuszenia przyznania się do winy współpracy z imperialistami stosowano potworne tortury fizyczne i psychiczne. Informacja Wojskowa prowadziła aresztowania i śledztwa wręcz masowo, a ich efektem były sfingowane procesy i mordy na niewinnych ludziach.
GZI mógł prowadzić śledztwa nie tylko w sprawach osób wojskowych, ale także osób cywilnych. Były one równie okrutne. Po śmierci Stalina rozwiązano GZI i powołano Wojskową Służbę Wewnętrzną. Zadania WSW były takie jak GZI.: kontrwywiadowcza ochrona wojska i państwa, zapobieganie i wykrywanie przestępstw, kontrola przestrzegania dyscypliny przez wojskowych. W sposób zasadniczy zmieniły się metody pracy: niebyło paranoicznego poszykowania wrogów ustroju. I ścigania ludzi myślących nieco inaczej niż władza. W 1990 r. WSW rozwiązano.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz