Kontratypy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1232
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kontratypy - strona 1 Kontratypy - strona 2 Kontratypy - strona 3

Fragment notatki:

KONTRATYPY:
Obrona konieczna
Art. 25 § 3 przy strachu bądź silnym wzburzeniu. Ocena powinna być dokonywana przez sąd, są to trudne sprawy analizowane przez biegłych.
Uszczerbku doznają dobra sprawcy.
Kolejna zmiana: Pomoc konieczna - interwencja podejmowana nie przez osobę atakowaną przez zamachowca, a przez osobę, która w ramach postawy obywatelskiej reaguje.
Intencją twórców walka ze znieczulicą. §4 temu, kto występuje z pomocą społeczną przysługuje status funkcjonariusza publicznego.
Czyli jaką korzyść ta osoba uzyskuje? Otóż profity marne, bądź żadne.
Kodeks wyłącza też tą ochronę(§5), przy agresji słownej(atak na cześć lub godność).
Naruszenie nietykalności cielesnej uzasadnia natomiast tą szczególna ochronę.
Wymiar szczególny ogranicza się do trybu ścigania i do wydłużnenia możliwej kary.
Publiczno-prawny tryb ścigania - organ ścigania, powiadomiony o przestępstwie jest zobligowany do wszczęcia postępowania, państwowy oskarżyciel
Tryb wnioskowy - inicjatywa wszczęcia postępowania spoczywa w ręku poszkodowanego, ale dalszy ciąg tak jak przy ściganiu z urzędu; jeżeli poszkodowanym nie jest Skarb Państwa
a) względny
b) bezwzględny
Szczególnej ochrony można dopatrzeć się również w art. 223KK, jednak praktycznie nie jest ona żadną korzyścią.
Stan wyższej konieczności Art. 26 §1 i §3.
Występuje przy zaistnieniu niebezpieczeństwa bezpośredniego dla dobra chronionego, a poświęcić należy dobro mniejszej wartości(dobro osoby trzeciej, niezamieszanej w konflikt) - powstaje kolizja dóbr. Zasada subsydiarności i proporcjonalności- można poświęcić dobro osoby trzeciej tylko, gdy nie ma innego sposobu i tylko, gdy ma ono wartość niższą niż chronione.
Np. wielka powódź, puszczenie za zgodą wojewody, wody na grunty rolników, rzadko zamieszkanych, pod Wrocławiem, w obronie starówki wrocławskiej.
§2 dopuszcza się jeszcze, gdy dobro jest jednakowej wartości, a także mniejszej wartości, ale nie oczywiście, tu mamy do czynienia z wyłączeniem winy.
Gdzie szukać kryteriów ustalania wartości dóbr? W KK, wskazówką, jest wysokość sankcji(im większej wartości dobro, tym wyższej wartości sankcja).
W przypadku przekroczenia granic sprawca odpowiada, za ten uszczerbek, który spowodował.
W części wojskowej: art. 319 - Stan ostatecznej potrzeby; dot. Żołnierzy.
Jest to narzędzie do wymuszenia wykonania rozkazów, dot. tylko prawnych.
Jak powinna się kształtować odpowiedzialność, gdy przy wykonaniu dochodzi do naruszenia prawa?


(…)

… skutek.
Art. 333, narusza dyscyplinę wojskową w razie niewypełnienia rozkazu - ustawodawca daje narzędzie, do przywrócenia do stanu zgodnego z prawem. Granice podobne jak w poprzednim kontratypie.
Zasada subsydiarności i proporcjonalności - można naruszyć dobra(osobiste: zniewaga, nietykalność cielesna; a prawo do użycia broni? W piśmiennictwie: W sytuacji, która nie ma char bojowego przepis…
… przestępstwa obejmuje umyślność, nieumyślność albo mieszaną stronę - umyślno-nieumyślność - art. 9.
§ 1. Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi. § 2. Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz