To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PODZIAŁ PRZESTĘPSTW ZE ZWGLĘDU NA SKUTEK I TRYB ŚCIGANIA
ze względu na rodzaj i charakter przewidzianego w zespole znamion skutku
a) NARUSZAJĄCE DOBRO PRAWNE- te, które czynią uszczerbek w dobru, który to uszczerbek należy do znamion danego typu rodzajowego przestępstwa, są to przestępstwa takie jak np. kradzież, bo istotą jest wyrządzenie uszczerbku w dobru chronionym prawem- zabój wyrządza uszczerbek w dobru, jakim jest własność.
b) NARAŻAJĄCE DOBRO NA NIEBEZPIECZEŃSTWO- ich dokonanie nie wymaga naruszenia dobra, lecz jedynie stworzenia prawdopodobieństwa naruszenia.
NIEBEZPIECZEŃSTWO- pewna sytuacja czy stan rzeczy charakteryzuje się odpowiednim do skutku w postaci naruszenia dobra stopniem prawdopodobieństwa jego wystąpienia.
- Z NARAŻENIA ABSTRAKCYJNEGO ( zasadniczo są przestępstwami formalnymi )- takie, które przewidują karalność zachowania prowadzącego z reguły do naruszenia lub narażenia na niebezpieczeństwo dobra prawnego, lecz bez wskazywania w zespole znamion, jakie konkretnie niebezpieczeństwo owo zachowanie ma sprowadzić.
Przykład: Art. 212- pomawianie osoby/instytucji itd. o takie postępowanie lub właściwości, które mogą narazić ją w opinii publicznej. Ustawodawca nie sformułował warunku, by dobra opinia uległa zmianie, nie jest konieczna powstanie uszczerbku- wystarczy, że mogą poniżyć zniesławionego.
Przykład: ostatnie sąd warszawski stwierdził, że porównania homoseksualizmu do zoofilii, pedofilii i nekrofilii nie jest zniesławieniem, gdyż nie naraża homoseksualistów w oczach opinii publicznej, bo i tak mają opinię taką jak pedofile.
- Z NARAŻENIA KONKRETNEGO- w zespole znamion występuje skutek w postaci konkretnego narażenia na niebezpieczeństwo dobra prawnego ( są przestępstwami skutkowymi ).
Charakteryzują się użyciem przez ustawodawcę przymiotnika "bezpośrednio" przed opisem dobra chronionego- wskazuje to, że mamy do czynienia z przestępstwem z narażenia konkretnego.
Przykład: Art. 160- "kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życiu lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu"- nie wystarcza narażenie abstrakcyjne- konieczne jest naruszenie konkretne, którego istotę oddaje przymiotnik "bezpośrednio".
Ze względu na tryb ścigania
a) ŚCIGANE Z URZĘDU ( OSKARŻENIA PUBLICZNEGO )- wszczęcie postępowania karnego w sprawie o popełnienie przestępstwa jest niezależne od woli pokrzywdzonego, prowadzą je w imieniu państwa specjalnie do tego powołane organy ( policja, prokuratura ), a akt oskarżenia wnosi do sądu i popiera oskarżyciel publiczny.
Zasada: przestępstwo jest ścigane z urzędu.
Wyjątek: ustawa stanowi inaczej.
b) ŚCIGANE Z URZĘDU ( Z OSKARŻENIA PUBLICZNEGO ) ALE NA WNIOSEK POKRZYWDZONEGO- w sprawach o takie przestępstwa kodeks inicjatywa w zakresie wszczęcia postępowania należy do pokrzywdzonego, który musi złożyć wniosek o ściganie, po jego złożeniu postępowanie toczy się dalej z urzędu.
(…)
…, po jego złożeniu postępowanie toczy się dalej z urzędu.
Art. 17 kpk- Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy brak wniosku o ściganie pochodzącego od osoby uprawnionej. Przykład: przestępstwo zgwałcenia ( Art. 197 ). Problem czy nie jest to rażąca niesprawiedliwość- że uwalnia się sprawców gwałtu typu kwalifikowanego, jeśli osoba pokrzywdzona nie złożyła wniosku o ściganie. Generalnie ustawodawca…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)