Konsumenci i przedsiębiorcy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konsumenci i przedsiębiorcy - strona 1 Konsumenci i przedsiębiorcy - strona 2 Konsumenci i przedsiębiorcy - strona 3

Fragment notatki:

Olejniczak. Notatka składa się z 3 stron.
KONSUMENCI I PRZEDSIĘBIORCY KONSUMENCI Idea szczególnej ochrony konsumenta (rozwój - ostatnie 40 lat na świecie) opiera się na założeniu zrównania szans konsumenta w podejmowaniu rzeczywiście wolnej i rozważnej decyzji przy zawieraniu umowy z profesjonalistą → liczne dyrektywy UE
To założenie aksjologiczne nie determinuje jednoznacznie pojęcia konsumenta (zakresu podmiotów) Pojęcie konsumenta Początkowo kc (art. 384 § 3) uznawał za konsumenta również osobę prawną, jeśli zawierana umowa nie dotyczyła działalności gospodarczej, tej osoby. Jednak przeważnie dyrektywy UE odnoszą pojęcie „konsumenta: tylko do osób fizycznych. Nowelizacją z 14.02.2003 r. postanowiono dokonać w tym kierunku zmian:
uchylono § 3 art. 384;
wprowadzono do części ogólnej definicje konsumenta, zawężającą zakres pojęcia do osób fizycznych (art. 22 1 )
cele: choć UE nie zakazuje poszerzania tego zakresu, to w porównaniu z unijnymi przedsiębiorstwami, polskie przedsiębiorstwa miałyby gorszą pozycję, gdyż ich koszty byłyby wyższe. Pojęcie konsumenta zostało zawężone poprzez wprowadzenie pewnych przesłanek: dokonywanie czynności prawnej, a więc nie w przypadku dokonywania czynności psychofizycznych. związanie z działalnością gospodarczą lub zawodową w sposób bezpośredni - chodzi tu o to, by chroniona osoba, rzeczywiście była stroną słabszą, gdyż stan deficytu informacyjnego nie występuje, jeśli dokonywana czynność jest związana z działalnością gospodarczą lub zawodową. Definicja w art. 22 1 jest regułą ogólną i dopuszczalne jest inne sformułowanie w przepisach szczególnych (np. ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów definiuje pojęcie „konsument” tak jak w uchylonym § 3 art. 384 → lex specialis derogt legi generali . PRZEDSIĘBIORCY I. Pojęcie przedsiębiorcy Nowela z 14.02.2003 r. włączyła do księgi I, tytułu II kc dział III „Przedsiębiorcy i ich oznaczenia". → art. 43 1 kc „Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33 1 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową" → definicja przedsiębiorcy była też w Prawie działalności gospodarczej (art. 2) → porównanie:
Prawo o swobodzie działalności gospodarczej:
kc i w/w ustawa mają ten sam zakres podmiotowy - osoba fizyczna, osoba prawna, „ułomna osoba prawna”;
kc i w/w ustawa wskazują na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu jako na przesłankę wyróżniającą przedsiębiorcę spośród innych podmiotów prawa cywilnego → różnica - zakres znaczenia → ustawa zawęża ten zakres do wskazanego katalogu działalności („wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa, oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów mineralnych”). Katalog ten zapewne zawiera w sobie wszelkie przejawy działalności, ale kolejny art. uszczupla to pojęcie, wyłączając działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa, rybactwa śródlądowego, wynajmowania przez rolników pokoi, świadczenia posiłków domowych i świadczenia innych usług związanych z pobytem turystów w art. 43

(…)

… osoby prawnej, też gdy osoba ta przestała być członkiem spółki → przepisy te mają na celu ochronę dóbr osobistych osób fizycznych.
Nakaz umieszczenia oznaczenia formy prawnej firmy (np. spółka z o.o.).
Powinna dostatecznie odróżniać się od firm innych przedsiębiorców.
Firma podlega ujawnieniu we właściwym rejestrze, a właściwy organ prowadzący rejestr sprawdza spełnienie wymogów dotyczących firmy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz