Konstrukcyjne środki zapobiegawcze - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 371
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konstrukcyjne środki zapobiegawcze - wykład - strona 1 Konstrukcyjne środki zapobiegawcze - wykład - strona 2 Konstrukcyjne środki zapobiegawcze - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Konstrukcyjne środki zapobiegawcze
Istotą środków konstrukcyjnych jest odpowiednie ukształtowanie mostu jako cało­ści i jego elementów konstrukcyjnych zapewniające szybkie odprowadzanie wody opadowej z obiektu, jej przewietrzanie oraz wysychanie konstrukcji.
Wiele problemów związanych z zapobieganiem niszczeniu konstrukcji drew­nianych może być zredukowanych lub nawet całkowicie wyeliminowanych poprzez wybór odpowiedniej klasy drewna; im jest wyższa tym trwałość jest większa. Istot­ną sprawą jest także grubość poszczególnych warstw drewna klejonych ze sobą. Im są cieńsze tym ryzyko powstania spękań i skurczu jest mniejsze.
Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne w znacznym stopniu wpływają na trwa­łość elementów z drewna klejonego. Na przykład osłonięcie dźwigarów głównych szczelnym pomostem będzie zdecydowanie poprawiać trwałość mostu. Radykal­nym rozwiązaniem jest natomiast całkowite osłonięcie konstrukcji obudową i da­chem. Tworzy się w ten sposób tzw. mosty zadaszone. Przykłady takich rozwiązań przedstawiono w rozdziale 5.3.5 w odniesieniu do klasycznych mostów z drewna litego oraz w rozdziale 6.2.4.4 na przykładzie konstrukcji z drewna klejonego. Cała konstrukcja nośna jest wtedy zabezpieczona przed bezpośrednim działaniem opa­dów i zmiany temperatury.
Często, zarówno w mostach otwartych jak i zadaszonych, ale z jazdą dołem, dolne i boczne powierzchnie elementów konstrukcyjnych przykrywa się drewnia­nymi panelami (płytami), blachą stalową albo miedzianą.
Innym koniecznym do stosowania rozwiązaniem jest osłanianie za pomocą blach metalizowanych „wystających" powyżej pomostu elementów konstrukcyjnych ta­kich jak łuki czy kratownice. Powierzchnie tych elementów powinny mieć odpo­wiednie spadki oraz wyokrąglone krawędzie, tak aby ułatwić odprowadzenie wody.
W każdym z przypadków zabezpieczania powierzchni drewnianych blachami stalowymi czy miedzianymi należy uszczelnić krawędzie styku miedzy nimi. Pozo­stawienie przerw między nimi spowoduje w szybkim czasie uszkodzenie powierzchni drewnianych.
Trwałość otwartych mostów drewnianych w dużej mierze zależy od sposobu
zaprojektowania i jakości wykonania nawierzchni. Powierzchnia, po której odbywa się ruch (pieszy i/łub kołowy) powinna być zabezpieczona przeciwko oddziały­waniom meteorologicznym (deszcz, śnieg, lód) za r • oą szczelnych nieprze­puszczalnych) powłok. Jest wiele sposobów odprowadzania wody z pomostu. Zo­stały one opisane w rozdziale 7.4.
Osobnym problemem jest zabezpieczenie się przed kondensacją wody w prze­krojach skrzynkowych. Aby przebadać to zagadnienie w obiekcie „Heiliges Wohr" w Weikersheim w Niemczech [73] w okresie 12 miesięcy badano za pomocą higro­metru poziom wilgotności wewnątrz takiego przekroju. Jednocześnie zapewniono wentylację naturalną, która okazała się dobrym rozwiązaniem. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz