Konserwatywne partie pollityczne i ich wpływy- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konserwatywne partie pollityczne i ich wpływy- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Konserwatywne partie pol. i ich wpływy Konserwatyzm - najstarszy ruch w wielu państwach. Wyjątki: Francja, Grecja, Portugalia, Hiszpania: gdzie przez długi czas funkcjonowały reżimy dyktatorskie.
We Francji odrodził się wokół gen. de Gaulle'a. We Włoszech nie odgrywał zbyt dużej roli. Silne ruchy konserwatywne występują tam, gdzie nie ma silnego ruchu chadeckiego, jak np. Wlk. Brytania, Francja. W Niemczech, zaś istnieją silne partie chadeckie, stąd brak konserwatystów.
We Włoszech aż do 1994 na scenie politycznej dominowali chadecy, stąd brak miejsca dla konserwatystów. Początek lat 90-tych przyniósł kryzys chadekom. Próżnię po nich zajęli konserwatyści. Początkową alternatywą dla chadeków byli komuniści. Ruch konserwatywny we Włoszech jest dość nowy.
W Wielkiej Brytanii geneza ruchu sięga XVII w., ale jego instytucjonalizacja dopiero w 1832.
USA - Partia Republikańska powstała na bazie partii Adamsa i Hamiltona (federalistycznej).
Dania, Norwegia, Szwecja, Islandia - rozwój konserwatyzmu.
Irlandia - na scenie politycznej istnieje silna partia konserwatywna „Żołnierze Losu” i silna partia chadecka „Zjednoczona Irlandia” istnieją i działają jednocześnie.. Hiszpania, Włochy (lata 90-te)
Wpływy polityczne:
Ugrupowania duże - ponad 30%. W Irlandii ponad 45%, WB 40%, Portugalia (Portugalska Partia Socjaldemokratyczna) ok. 37%, Francja 1/3 elektoratu.
Ugrupowania średnie - 15-30%, Norwegia, Finlandia, Szwecja, Dania (konserwatyzm skandynawski zyskuje poparcie dopiero od lat 70-tych)
Ugrupowania małe lub niewidoczny ruch konserwatywny.
W Europie zachodniej w latach 1945-2001 średnie poparcie wynosiło 29%.
Indeks partycypacji rządowej wynosi ok. 0,39. Więcej, niż co 3 rząd to rząd z udziałem konserwatystów (ok. 40% rządów).
Indeks odpowiedzialności rządowej ok. 0,32. Co 3 rząd był kierowany przez premiera konserwatystę. Często były to gabinety koalicyjne. Jednopartyjne w WB i Francji.
Europa Środkowa - ruch odwołujący się do tradycji. W przeszłości był formacją silną w świadomości społ-polit. Ugrupowań konserwatywnych było niewiele, ale myślenie było dość silne wśród społeczeństw agrarnych. Ma problemy z odrodzeniem się, ponieważ ludzie nie potrafią zdobyć poparcia. Średnie poparcie wynosi tu ok. 25 %. Ruch konserwatywny jest skonsolidowany w takich państwach jak Albania, Bułgaria, Estonia, Litwa. W Polsce i na Łotwie jest rozbity.
Indeks partycypacji wynosi 0,40, 40% rządów z udziałem konserwatyzmu. Postrzegani jako siła zwalczająca komunizm.
Indeks odpowiedzialności rządowej - ok. 0,25. Co 4 rząd miał na czele premiera konserwatystę. Zawdzięcza się to Czechom (Vacłav Claus), Albanii, Polsce

(…)

… zwalczająca komunizm.
Indeks odpowiedzialności rządowej - ok. 0,25. Co 4 rząd miał na czele premiera konserwatystę. Zawdzięcza się to Czechom (Vacłav Claus), Albanii, Polsce (Buzek, Olszewski, Marcinkiewicz, Kaczyński). Na Węgrzech początkowo odgrywali ważną rolę (Węgierskie Forum Demokratyczne).

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz