To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Konkurencyjność gospodarce światowej Pojęcie konkurencyjności Pojęcie konkurencyjności Pojęcie „konkurencyjność” odnosi się zarówno do podmiotów gospodarczych, jakimi są przedsiębiorstwa, jak i całych gospodarek narodowych.
Według R.B. Reicha miernikiem konkurencyjności gospodarki w długim okresie jest wkład krajowej gospodarki do gospodarki światowej, niosący za sobą wzrost dobrobytu obywateli bez obciążania przyszłych pokoleń.
Adam Budnikowski w definicji międzynarodowej konkurencyjności podkreśla znaczenie efektywności wytwarzania oraz sprzedaży dóbr i usług. Stwierdza, że niska cena i wysoka jakość przedmiotów wymiany międzynarodowej to dwa czynniki decydujące o wyróżnieniu danego kraju na światowym rynku.
Źródła konkurencyjności *Źródła konkurencyjności tkwią w warunkach naturalnych, polityce rządu (przede wszystkim takie jej elementy jak polityka kursu walutowego i stóp procentowych, stan budżetu państwa) - szczególnie takiej polityce, która prowadzi do trwałego wzrostu stopy życiowej obywateli.
Ekonomiczne tło konkurencyjności *Na obecną postać i dynamikę konkurencyjności wpływ mają przede wszystkim przeobrażenia po okresie kryzysu naftowo-surowcowego na początku lat 70.
*Kryzys lat 70. podzielił świat na sektory „schyłkowe” i rozwojowe.
*Przemysły schyłkowe tracą swoją konkurencyjność w tradycyjnych krajach uprzemysłowionych (głównie przemysły: stalowy, okrętowy, włókienniczy, odzieżowy, nawet samochodowy) i są przejmowane przez kraje stojące na niższym szczeblu rozwoju - tam stają się branżami przodującymi.
*”Deindustrializacja” w krajach rozwiniętych towarzyszy więc „reindustrializacja” niektórych krajów rozwijających się.
Konkurencja w gospodarce *Coraz większa konkurencja w gospodarce prowadzi do specjalizacji nawet w ramach pojedynczego asortymentu dóbr, powoduje możliwość utraty przewagi nawet przez wielkie korporacje o sprzedaży kilku czy kilkunastu miliardów dolarów rocznie. Narasta więc liczba spółek, sojuszy i innych rodzajów współpracy (partnerstwa) między przedsiębiorstwami.
*Jednym ze sposobów nadążania za rozwojem postępu technologicznego i sprostania konkurencji światowej są fuzje przedsiębiorstw.
*”Szaleństwo połączeń” objęło w latach 80. przede wszystkim Stany Zjednoczone.
*Inną metodą wykorzystywaną w walce konkurencyjnej jest outsourcing, a więc skupienie się tylko i wyłącznie na organizowaniu produkcji.
*Wyzwania konkurencyjne prowadzą do powstania nowego typu korporacji, czyli tzw. dynamicznych sieci.
*Są to (w dużym uproszczeniu) przedsiębiorstwa przemysłowe bez… przemysłowej produkcji. Firmy takie zajmują się głównie wyszukiwaniem nisz rynkowych i organizowaniem produkcji, korzystając z taniej, zagranicznej siły roboczej i obcej technologii.
(…)
… ich wykorzystanie w produkcji, stosowania lepszych i trwalszych materiałów do produkcji, np. nierdzewna stal i metale kolorowe.
*Spadek znaczenia siły roboczej wynika z automatyzacji wielu procesów produkcyjnych.
*Wzrost znaczenia kosztów kapitału i jego efektywnego wykorzystania.
*Innowacyjność i rozwój technologiczny to jedna z receptur na utrzymanie produkcji w wielu dotychczasowych regionach.
Mierniki…
…, lepsze wykształcenie pracowników powoduje, iż kraje rozwinięte w coraz większym zakresie są zmuszone konkurować o kapitał i inwestycje z wieloma krajami uważanymi dotychczas za mniej rozwinięte.
*Kraje rozwijające się w coraz większym stopniu będą źródłem wzrostu w krajach uprzemysłowionych. Szacuje się, że w najbliższych latach import Trzeciego Świata stanowić będzie 2/3 wzrostu importu światowego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)