Konflikty zbrojne we współczesnym świecie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 854
Wyświetleń: 18221
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konflikty zbrojne we współczesnym świecie - strona 1 Konflikty zbrojne we współczesnym świecie - strona 2 Konflikty zbrojne we współczesnym świecie - strona 3

Fragment notatki:

Ponad 4-stronicowa praca z dziedziny stosunków międzynarodowych, których tematem są konflikty zbrojne we współczesnym świecie. W treści opracowania pojawiają się następujące zagadnienia: konflikty na Bliskim Wschodzie, IRA, Baskowie, konflikty międzypaństwowe, wojny domowe, konflikty wewnętrzne, kryzys kubański, zimna wojna, różnice ideowo-polityczne, narodowościowe, religijne, plemienne, pokojowe siły ONZ, syjonizm, mniejszość żydowska, Palestyna, Izrael, Haganach, Holocaust, Arabowie, Kanał Sueski, druga wojna arabsko-żydowska, Gamal Abdel Naser, Eilat. W treści notatki ponadto: Cieśnina Tiran, wojna sześciodniowa, 1967, Rada Bezpieczeństwa, Yom Kippur, pokój w Camp David, wojna w Zatoce Perskiej, międzynarodowy terroryzm, terroryzm religijny, Najwyższa Prawda Aum, nurt anarchistyczno-lewacki, nurt narodowo-wyzwoleńczy, ekstremizm komunistyczny, tupakamaros, Hamas, Strefa Gazy, Stowarzyszenie Obrony Ulsteru, UDA, neofaszyzm, ETA, Irlandia Północna, reżim Franco i inne.

TEMAT: KONFLIKTY ZBROJNE WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE - BLISKI WSCHÓD, IRA, BASKOWIE.
Wbrew powszechnym oczekiwaniom po zakończeniu II wojny światowej nie ustały konflikty zbrojne. Do dnia dzisiejszego wyliczono, że po 1945 r. miało miejsce około 2,5 tyś. większych konfliktów zarówno międzypaństwowych - czyli działania zbrojne podejmowane przez jedno państwo przeciwko drugiemu, jak i konfliktów wewnętrznych, które były inspirowane z zewnątrz, a często prowadziły do wojen domowych.
Konflikty wewnętrzne były charakterystyczne dla okresu zimnej wojny, ale występowały także później. Jednym z największych konfliktów tego typu był kryzys kubański, który doprowadził do ogólnoświatowego napięcia, mimo, że ostatecznie zakończony został pokojowo.
Trzecią grupę konfliktów stanowią klasyczne wojny domowe, których powodem są różnice ideowo-polityczne, narodowościowe, religijne, plemienne itp. Bardzo często przybierają one postać długotrwałych krwawych i wyniszczających walk, w których największe ofiary ponosi niewinna ludność cywilna. Wojny te społeczność międzynarodowa stara się rozwiązać drogami pokojowymi, głównie w ramach pokojowych sił ONZ.
Bliski Wschód stał się we współczesnym świecie najbardziej zapalnym regionem. Wydarzenia na tym obszarze były i są nieustannym zarzewiem napięć międzynarodowych, które w każdej chwili mogą się przerodzić w konflikt globalny. U podstaw tego konfliktu leży antagonizm arabsko-żydowski. Jego korzenie sięgają XIX w., kiedy to narodził się syjonizm, będący w istocie nacjonalistyczną ideologią żydowską. Główne hasło syjonistyczne to utworzenie państwa żydowskiego na terenach pierwotnego pochodzenia Żydów, czyli w Palestynie, a po jego utworzeniu wspomaganie go i rozwijanie przez Żydów z całego świata. Po drugie, celem syjonizmu stała się z czasem działalność zmierzająca do zahamowania asymilacji mniejszości żydowskiej w różnych państwach i upowszechnienie w jej świadomości przeświadczenia, że wszyscy Żydzi należą wyłącznie do jednego narodu, którego centrum jest Izrael. Paradoksalnie jest to, że syjonizm został stworzony i jest do dziś najgoręcej popierany przez zasymilowane mniejszości żydowskie - głównie w USA. Napływ Żydów na tereny od wieków uważane za ojczyznę Arabów spowodował ich protesty, które przerodziły się w krwawe powstania przeciw Żydom i Brytyjczykom w 1919 r. i w latach 1936-39. Spowodowało to z jednej strony ograniczenie przez Anglików emigracji żydowskiej, z drugiej zaś doprowadziło do powstania żydowskich bojowych organizacji w istoc

(…)

… organizacje terrorystyczne w określonych nurtach. I tak: nurt anarchistyczno-lewacki to m.in. Czerwone Brygady we Włoszech, Frakcja Armii Czerwonej - RAF w Niemczech, Akcja Bezpośrednia we Francji; nurt separastyczno-narodowościowy to m.in. Irlandzka Armia Republikańska - IRA w Ulsterze, Wolność dla Kraju Basków - ETA obejmuje zasięgiem Hiszpanię i Francję; nurt komunistycznego ekstremizmu to m.in. Tupakamaros w Urugwaju, Rewolucyjna Akcja Ludu - ERP w Argentynie, Japońska Armia Czerwona; nurt narodowo-wyzwoleńczy to m.in. Czarny Wrzesień i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - LFP; nurt neofaszystowski - Nowy Ład we Włoszech; nurt skrajnej prawicy to m.in. Stowarzyszenie Obrony Ulsteru - UDA, Ochotnicze Siły Ulsteru - UVF; nurt religijny to przede wszystkim fundamentaliści islamscy np. Hamas obejmujący…
… Strefę Gazy i Zachodni Brzeg, czy sekta buddyjska „Najwyższa Prawda Aum”. W Europie najbardziej rozpowszechnione stały się akcje terrorystyczne dwóch ugrupowań IRA i ETA.
Irlandzka Armia Republikańska - IRA powstała w 1919 roku jako zbrojne ramię nacjonalistów irlandzkich w celu walki metodami terrorystycznymi o przyłączenie Irlandii północnej do niepodległej Republiki Irlandii. Po II wojnie światowej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz