Terroryzm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1008
Wyświetleń: 2786
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Terroryzm - strona 1 Terroryzm - strona 2 Terroryzm - strona 3

Fragment notatki:

I. WSTĘP
Terroryzm, to słowo zna chyba każdy człowiek na świecie. Szczególnie używane i podkreślane przez wiele osób w wypowiedziach publicznych. Politolodzy, psychologowie, politycy, mass media, wszyscy czekają na następny krok Hamasu, Hezbollahu czy wreszcie Al. - Qaidy Na pewno wiele zmieniły wydarzenia z 11 września, kiedy to dwa Boeingi wbiły się w bliźniacze wierze WTC na Manhattanie, niszcząc poczucie bezpieczeństwa przeciętnego obywatela każdego suwerennego kraju. Niektórzy udawali i nadal udają, że to nie ich problem, a tylko i wyłącznie USA. Ci ludzie okłamują sami siebie łudząc się, że nie ma to wpływu na ich życie. Przecież to samo co spotkało przypadkowych ludzi z kompleksu WTC może spotkać ich w każdej chwili. Zamachy te pokazały, że jest to problem globalny. Terroryzm samobójczy przestał już być jedynie wewnętrznym problemem Izraela czy też państw Azji bądź Afryki. Ponadto okazało się także, że istnieje ścisły związek pomiędzy terroryzmem a polityką. Jak się okazuje terroryzm jest pojęciem politycznym, gdyż ugrupowanie terrorystyczne używa specyficznych środków, jakimi nie dysponują żadne inne ugrupowania celowe. Także organizacja ta nie stosuje się do żadnych praw - ani międzynarodowych ani krajowych. Ma swój własny kodeks, specyficzny dla każdej organizacji. Jego nieobliczalność i nieprzewidywalność powoduje, że tego zjawiska nie należy bagatelizować. Warto tutaj zastanowić się co tak naprawdę oznacza termin terroryzm. Obecnie prawie każdy akt przemocy nazwany jest tym mianem. Jednakże po zamachach z 11 września terrorystę kojarzy się zazwyczaj z muzułmańskim fundamentalistą pochodzenia arabskiego (np. polityka wizowa USA - każdy kto jest pochodzenia arabskiego lub przebywał w tych krajach nie dostanie wizy). Istnieje wiele definicji terroryzmu - ponad 100 stworzonych również przez ONZ. Słowo „Terroryzm” pochodzi od słowa „Terror” z języka łacińskiego i oznaczało „strach”. Analizując etymologię pojęcia, można zauważyć że w zasadzie słowo terroryzm pojawiło się w powszechnym użyciu w czasie Rewolucji Francuskiej i określało metodę rządów, które miały na celu zaprowadzić porządek i umocnić fundamenty tej rewolucji. Metody jakie stosowano to zastraszanie kontrrewolucjonistów, publiczne egzekucje, aresztowania. Zauważmy jedną ciekawą rzecz. Mianowicie był to terror państwowy, legitymowany i stosowany przez organa posiadające władzę. Jest to zupełna odwrotność tego jak postrzegany jest terroryzm dzisiaj. Należy również dopatrzyć się cech wspólnych między innymi to, że zarówno terroryzm rewolucjonistów jaki ten dzisiejszy w wykonaniu na przykład AL. - Qaidy był zorganizowany, posiadał struktury, cele, był nieprzypadkowy. Do terroryzmu państwowego powrócono w czasach faszyzmu i rodzącego się nazizmu. Jak widzimy miała miejsce kolejna zmiana znaczenia terminu. Wówczas znów pojawiły się bojówki działające na wzór oddziałów wojskowych, tajne policje, morderstwa polityczne.

(…)

… się na 400 mld dolarów. Dochody płynące z eksportu ropy naftowej kierowane były na stałe powiększanie i unowocześnianie armii. Nie osiągnąwszy zamierzonych celów w wojnie z Iranem Saddam Husajn zdecydował się zaanektować Kuwejt. W sierpniu 1990 wojska irackie zajęły obszar emiratu, a władze w Bagdadzie ogłosiły wcielenie Kuwejtu do Iraku. W odpowiedzi na agresję Rada Bezpieczeństwa ONZ upoważniła kraje…
… światowej - zajmowały się rozwojem tego typu broni największe mocarstwa: nazistowskie Niemcy, ZSRR, Japonia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne. Aktualnie Amerykanie wysuwają pewne doniesienia (powołując się na swój wywiad) o produkcji i rozwijaniu broni biologicznej przez niektóre z państw. Broń biologiczna jest bardzo skuteczna, prosta w produkcji, a zarazem strasznie tania, co pozwala…
… i członków organizacji terrorystycznych czy partyzanckich. W przeciwieństwie do innych krajów b. bloku wschodniego (np. Bułgaria czy NRD), Polska nie wspierała jednak w sposób bezpośredni działalności terrorystów.
Z aktualnego rozpoznania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że zagrożenie podjęciem na terytorium naszego kraju bezpośrednich działań terrorystycznych jest niskie i ma raczej charakter…
… utrzymują, że jest organizatorem i sprawcą najkrwawszego w dziejach ludzkości zamachu terrorystycznego dokonanego na World Trade Center 11 września 2001, zginęło wtedy ok. 3 tys. osób. Hamas to radykalna islamska organizacja, która stała się aktywna we wczesnych etapach Intifady, działała w pierwszym rzędzie w Pasie Gazy ale też na Zachodnim Brzegu. Hamas grał największą rolę w gwałtownej fundamentalistycznej działalności wywrotowej i radykalnych operacjach terrorystycznych przeciw zarówno Izraelczykom i Arabom. W jego początkowym okresie, ruchu został zdominowany w pierwszym rzędzie przez ludzi identyfikowanych z Braterstwem Muzułmańskim (MB) w Terytoriach. W czasie trwania Intifady, Hamas nabierał tempa, rozciągając swoją działalność też na Zachodnim Brzegu, stał się dominującą islamską…
… działania terrorystów. Jest niejako warunkiem ich istnienia. Można zadać sobie pytanie jaki jest bilans wojny z terroryzmem? Otóż różny - z jednej strony w Ameryce Północnej ani w Europie nie dokonano zamachów, a z drugiej na obszarze od Maroka do Indonezji następuje ożywienie lokalnych grup terrorystycznych. Fala islamizmu narasta w Południowo-Wschodniej Azji. Również odsetek zwolenników antyamerykanizmu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz