Bliskowschodni kompleks niestabilności i bezpieczeństwa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 1827
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bliskowschodni kompleks niestabilności i bezpieczeństwa - omówienie - strona 1 Bliskowschodni kompleks niestabilności i bezpieczeństwa - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Bliskowschodni kompleks niestabilności i bezpieczeństwa
1.Bliski Wschód: Azja Płd-zach, płn-wsch Afryka, płd-wsch Bałkany
2. Wyzwania i zagrożenia:
-trudna sytuacja gospodarcza
-produkcja i handel narkotyka
-terroryzm międzynarodowy
-walki i spory religijne
-problem kurdyjski
-wyścig zbrojeń
-deficyt wody pitnej
3.Powstanie Autonomii Palestyńskiej 1993 ( porozumienie z Oslo)
4. Choć wiele państw bliskowschodnich bogatych jest w zasoby surowców energetycznych, to ich sytuacja gospodarcza stopniowo pogarsza się.
5. Wzrost demograficzny w połączeniu z trudną sytuacją gospodarczą powoduje dużą liczbę imigrantów, a także wzrost przestępczości zorganizowanej. 6. Poważnym problemem Jest produkcja Opium głównie w Afganistanie, która szybko wzrasta. Najprawdopodobniej z wpływów uzyskanych z handlu afgańskim opium finansowana jest działalność Talików i wspierającej ich partii Islamskiej, na której czele stoi Hekmatir, a także inne ugrupowania islamskie np. Al. Kaida
7.Przyczyny Rozwoju terroryzmu międzynarodowego: konflikt izraelsko- palestyński, bieda, bezrobocie, brak opieki socjalnej, korupcja. Koran jest nieomylny u całościowy
8. Najbardziej aktywne ugrupowania terrorystyczne: Islamski Dżihad, Hezbollah, Brygady Męczenników Al. Aksa, Hamas, Al. Kaida ( utworzona w 1988 r. w celu wspierania weteranów wojny z ZSRR w Afganistanie, na czele Osama bin Laden- stworzenie państwa rządzonego zgodnie z zasadami szariatu, wyzwolenie świata muzułmańskiego spod panowania agresorów, walka ztymi, którzy gwałcą zasady islamu. Ataki WTC 11.09.201, Madryt 11.03.2004, Londyn 7.07.2005.
9.Wojny polityczno-religijne pomiędzy różnymi nurtami islamu, przede wszystkim między sunnitami i szyitami, a w Libanie między muzułmanami i chrześcijanami. 10. Walki etniczne: między Żydami i Arabami. Problem Kurdów ( najwięcej w Turcji)
11. Wyścig zbrojeń. Jedynie Izrael posiada broń jądrową, ale Egipt Syria i Iran są w stanie wyprodukować broń chemiczną, a także broń biologiczną. Egipt i Iran dążą do wyprodukowania broni jądrowej.
12. Deficyt wody pitnej, który generuje konflikt między Izraelem i państwami arabskimi ( Jordanią, Syrią, Libanem, a także Autonomią Palestyńska)
13.01.1991 Atak USA na Irak po aneksji Kuwejtu ( na podstawie Rezolucji RB ONZ )
14. 20.03.2003 atak zbrojny Stanów Zjednoczonych Na Irak, przy pomocy WB, Australii i Polski. Oficjalne powody: zagrożenie ze strony Iraku spowodowane posiadaniem przez to państwo broni masowego rażenia, współpraca z Al. Kaidą oraz chęć wyzwolenia Irakijczyków spod tyranii Husajna i zaprowadzenie w tym kraju demokracji, a tak naprawdę chodziło o dostęp do surowców.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz