Międzynarodowe stosunki polityczne - Wojna Libańska

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne - Wojna Libańska - strona 1

Fragment notatki:

• WOJNA LIBAŃSKA 1982-1985
Wojna między Izraelem i oddziałami partyzanckimi OWP, Druzów, wspieranymi przez Syrię oraz Islamski Dżihad i Hezbollah, wspieranymi przez Iran. Konflikt rozpoczął się 6 czerwca 1982 roku od ataku wojsk izraelskich na obozy uchodźców palestyńskich w strefie przygranicznej Libanu. W konflikt została wciągnięta mniejszość chrześcijańska Libanu, USA oraz Francja. Na skutek konfliktu została całkowicie rozchwiana sytuacja polityczna w Libanie, co doprowadziło do trwających wiele lat starć partyzanckich wewnątrz Libanu, stale podsycanych przez zewnętrzne strony konfliktu, które obróciły ten kraj w ruinę. Wojna zakończyła się wyniku zawartego porozumienia, 10 czerwca 1985 roku na mocy którego wojska izraelskie wycofały się z Libanu. Konflikt przygraniczny tlił się jednak aż do połowy 2000 r.
Wiosną 1981 roku ze wzmożoną siłą wybuchła wojna domowa w Libanie. Oddziały chrześcijańskiej Armii Południowego Libanu zaatakowały pozycje wojsk syryjskich, które od 1976 roku okupowały część Libanu z tytułu mandatu Ligi Państw Arabskich. Natomiast przeciwko chrześcijańskim falangom wystąpiły radykalne muzułmańskie organizacje.
W czerwcu 1982 roku Izrael zdecydował się na ingerencję w pogrążonym w chaosie wojny domowej Libanie. Celem wojskowej operacji "O pokój dla Galilei" była likwidacja baz i rozbicie oddziałów Organizacji Wyzwolenia Palestyny (która miała swoją główną siedzibę w Bejrucie), które ostrzeliwały północny Izrael rakietami typu Katiusza.
I faza wojny (6 czerwca- 23 sierpnia 1982)
6 czerwca 1982 roku do Libanu wkroczyło 11 pancernych dywizji i 11 brygad piechoty, wspieranych przez 600 bojowych samolotów. Zmechanizowane kolumny wojskowe wbiły się klinami głęboko w terytorium Libanu, i szybko posuwały się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w kierunku Bejrutu. W terenach górskich toczono intensywne walki z oddziałami OWP. Szpicą nacierających sił izraelskich byli komandosi 35 Brygady Spadochronowej Canchanim, którzy prowadzili działania rozpoznawcze, szturmowe oraz dywersyjne. Komandosi סיירת שלדג [Sajeret Szaldag] (dosł. "Jednostka Zwiadowcza 'Zimorodek'", lepiej znana jako "Jednostka 5101") oznaczyli stanowiska artylerii przeciwlotnicznej, dzięki czemu w ciągu kilku godzin izraelskie lotnictwo zniszczyło większosć stanowisk tej artylerii. Specjalna jednostka antyterrorystyczna policji Jamam (ימ"מ) aresztowała większość przywódców palestyńskich.
8 czerwca izraelskie oddziały pancerne oskrzydliły siły Organizacji Wyzwolenia Palestyny na południe od Bejrutu. Równocześnie Izraelczycy usiłowali przejąć kontrolę nad strategiczną autostradą Bejrut-Damaszek, by w ten sposób odciąć Palestyńczyków od pomocy z Syrii. W tej sytuacji w wojnę libańską włączyła się Syria, która zaczęła przerzucać do

(…)

… gazu w izraelskiej bazie wojskowej w porcie Tyr zginęło 75 izraelskich żołnierzy.
W kwietniu 1983 roku muzułmańscy ekstremiści przeprowadzili zamach bombowy na ambasadę USA w Bejrucie. Zginęły 83 osoby, a rannych zostało 130.
Wiosną 1983 Syria rozmieściła baterie rakiet ziemia-powietrze z radziecką obsługą w Dolinie Bekaa.
W lipcu Stany Zjednoczone zaangażowały się w konflikt w Libanie po stronie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz