Fragment notatki:
Stosunki międzynarodowe w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu
Zając, Bliskowschodni kompleks niestabilności bezpieczeństwa
Wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie
Do największych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego występujących na Bliskim Wschodzie należą: 1) trudna sytuacja gospodarcza; 2) produkcja i handel narkotykami; 3) terroryzm międzynarodowy; 4) walki i spory religijne; 5) problem kurdyjski; 6) wyścig zbrojeń; 7) deficyt wody pitnej.
Poważnym problemem na Bliskim Wschodzie jest produkcja opium. Problem ten dotyczy głównie Afganistanu, który jest największym producentem tego narkotyku na świecie. W 2005 roku udział Afganistanu w światowej produkcji opium wyniósł 87% procent, a w roku następnym 92% procent.
Jako najważniejsze przyczyny istnienia przemysłu opiumowego eksperci ds. międzynarodowych wskazują: 1) biedę; 2) wysoką cenę opium; 3) brak pomocy dla rządu lub innych instytucji.
Terroryzm międzynarodowy na Bliskim Wschodzie jest zjawiskiem rozwijającym się bardzo dynamicznie. Na początku lat 90. obawy przed rozszerzającą się działalnością ekstremistów muzułmańskich, zwłaszcza wśród Europejczyków, były tak duże, że ówczesny sekretarz generalny NATO Willy Claes zjawisko to nazwał największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego od czasu upadku komunizmu. Istnieje kilka przyczyn szybko rozwijającego się terroryzmu bliskowschodniego. Należą do nich m. in.: wieloletni konflikt arabsko - izraelski, bieda, bezrobocie, brak opieki socjalnej państwa i potęgująca się korupcja wśród elit. Fundamentaliści islamscy głoszą, iż przyczyny trudnej sytuacji leżą w sekularyzacji państw i dążą do wprowadzenia rządów opartych na prawach Boga, czerpanych Koranu.
Bardzo aktywnie działa w ostatnich latach Al - Kaida, utworzona w 1988 roku, pierwotnie w celu wspierania weteranów wojny z ZSRR w Afganistanie. Po zakończeniu zimnej wojny cele tego ugrupowania terrorystycznego, na czele którego stoi Saudyjczyk Osama bin Laden, zmieniły się. Obecnie do najważniejszych należą: 1) stworzenie państwa rządzonego zgodnie z zasadami prawa muzułmańskiego - szariatu; 2) wyzwolenie świata muzułmańskiego spod panowania agresorów i przejęcie kontroli nad surowcami energetycznymi na Bliskim Wschodzie; 3) walka z tymi, którzy gwałcą prawa i zasady islamu.
Elementem niestabilności na Bliskim Wschodzie są również wewnętrzne wojny polityczno - religijne w państwach arabskich, prowadzone głównie między wyznawcami różnych nurtów islamu. Rozłamy między muzułmanami pojawiły się po śmierci Mahometa w 632 roku na tle rozbieżnych opinii odnośnie do metod wyboru kalifa - następcy Mahometa. Spowodowało to podział na sunnitów i szyitów, uznających prawa różnych odłamów dynastii do objęcia władzy po proroku.
(…)
… procent. Plasuje to region bliskowschodni na drugim miejscu po Azji i Oceanii.
Dodatkowo państwa południowo - i wschodniośródziemnomorskie przeszły do nowego, jakościowego etapu wyścigu zbrojeń, wchodząc w posiadanie broni masowego rażenia. Dotychczas jedynym państwem bliskowschodnim posiadającym broń jądrową jest Izrael, ale Egipt, Syria i Iran są w stanie wyprodukować broń chemiczną, a Syria i Iran…
… nie podjęła decyzji o zbrojnym ataku na to państwo, Stany Zjednoczone zdecydowały się na samodzielne działanie, w którym zostały czynnie poparte przez Australię, Polskę i Wielką Brytanię. Jako oficjalne przyczyny ataku administracja amerykańska podała trzy powody: zagrożenie ze strony Iraku spowodowane posiadaniem przez to państwo broni masowego rażenia, współpraca Bagdadu z Al - Kaidą oraz chęć wyzwolenia…
… żydowskie w Europie, a nie na Bliskim Wschodzie.
Państwem, które wywołuje zaniepokojenie społeczności międzynarodowej, jest również Syria, oskarżana - głównie przez USA - o intensywne wspieranie terroryzmu na Bliskim Wschodzie, co wpływa negatywnie na bliskowschodni Press pokojowy. Waszyngton obawia się również zabiegów Damaszku o uzyskanie broni masowego rażenia. Zwłaszcza syryjski program zbrojeń…
… przekazywanie pomocy finansowej bezpośrednio dla społeczeństwa palestyńskiego; przy pominięciu władz Autonomii Palestyńskiej. Działania na rzecz nieproliferacji broni masowego rażenia
Środki dyplomatyczne wobec Iranu podjęła Unia Europejska. W październiku 2003 roku tzw. wielka trójka - Francja, Niemcy i Wielka Brytania - wspierana przez Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB Javiera Solanę i Radę UE wysunęła…
… działania wojsk amerykańskich przyniosły sukces: w listopadzie 2001 roku Talibowie wycofali się z wielu miast, a miesiąc później ich przywódca, mułła Mohammad Omar, opuścił Kandahar. W grudniu 2001 roku Amerykanie uzyskali wsparcie państw NATO, które na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, na podstawie rozdziału VII Karty NZ utworzyły Międzynarodowe Siły Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF…
…, były to ekstremistyczne ugrupowania żydowskie, m. in. Hagana, Irgun, Grupa Sterna, Lehi, Kach oraz arabskie, głównie Hamas, Hezbollah, Islamski Dżihad, Al. - Fatah, Brygady Męczenników Al - Aksa.
Główny przedmiot konfliktu stanowią terytoria Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy, Jerozolima oraz Wzgórza Golan. Strefa Gazy i Zachodni Brzeg to obszary, na których planowane jest utworzenie niepodległego państwa…
… o wycofaniu wojsk Izraela z Hebronu; Wye River Memorandum; Memorandum z Szarm el - Szejk. Dotyczyły one głównie procesu przekazywania ziem Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu pod administrację palestyńską, aby docelowo mogła ona tam utworzyć niepodległe państwo. Nie udało się jednak zrealizować celu władz Autonomii Palestyńskiej, jaki było utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego z dniem 4 maja…
…. Największe zagrożenie stanowi konflikt między Żydami i Arabami, ale poważny problem stwarza też duża społeczność kurdyjska. Kurdowie są największym narodem na świecie bez własnego państwa. Ich liczbę szacuje się na 22 - 26 milionów.
Zdecydowana większość społeczności kurdyjskiej mieszka na terenach przygranicznych, tworząc w ten sposób zwarte skupisko na pograniczu czterech państw bliskowschodnich. Kurdowie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)