Terroryzm jest i będzie przejawem ludzkiego okrucieństwa wobec drugiego człowieka. Nie jest on sposobem rozwiązywania konfliktów społecznych, ekonomicznych, politycznych czy religijnych. Zagraża wszystkim ludziom, państwom, narodom; uderza bezpośrednio w podstawowe wartości, wyznawane i pielęgnowane przez całe życie.
Absurdalna i bezlitosna logika terroryzmu żywi się strachem, jaki wywołuje stan masowego niepokoju, paniki, lęku, dezorientacji na której rośnie, dojrzewa i uderza. Stosowany w momentach najmniej oczekiwanych, gdzie świat nie jest na niego przygotowany odnosi największe skutki, masową śmierć niewinnych a zarazem bezradnych na zło ludzi. Często to właśnie one - samotne jednostki społeczne, bez zastanowienia, instynktownie podejmują walkę. Pierwsza z nich to walka ze samym sobą, z własnym strachemi przerażeniem przed własną śmiercią, która oplata wokół nich gęstą sieć bezradności która ściska i unieruchamia ciało i duszę coraz to mocniej. Druga zarazem ostatnia to walka podejmowana wobec osoby, terrorysty, tyrana w obliczu własnej bezsilności, bliskiego końca a jednocześnie z woli dalszego życia, świadomości posiadania rodziny, której nie chce się opuścić.
Terroryzm to trudny do przewidzenia akt przemocy w stosunku do osób sprawujących władzę lub zwykłych obywateli. Stosowany wbrew woli, z zaskoczenia i w najmniej oczekiwanych momentach przez terrorystów-jednostki działające zgodnie z wyznawaną ideologią, religią lub wolą „wodza”. Ataki terrorystyczne w XXI wieku cechują odmienne aspekty aniżeli te które odbywały się w wieku XIX i XX. W czasach obecnych są one oparte na określonych ideologiach, dla których walczą na arenie międzynarodowej, gdzie obszar ataku staje się coraz mniej przewidywalny, a metody działania coraz bardziej brutalne. Siatka terrorystyczna jest tajna („przysłowie mówi: serca ludzi wolnych są niczym katakumby tajemnic”), kontakty między terrorystami ograniczone jak również poufne, identyfikacja osób zaangażowanych i uczestniczących w zamachach jest coraz mniej realna. Wróg staje się niewidzialny i nieprzewidywalny dla państw i jednostek, które atakuje, czyniąc je bezradnymi i zdezorientowanymi w obliczu niebezpieczeństwa.
Pierwszy i najbrutalniejszy atak terrorystyczny XXI w. miał miejsce dnia 11 września 2001 r. na serce Stanów Zjednoczonych jakim jest Nowy Jork. Tragedia na masową skalę, która pochłonęła setki a nawet tysiące ofiar, które zginęły w gruzach wieżowców World Trade Center, a także Pentagonu. Po tym wydarzeniu Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę terroryzmowi.
USA to państwo nieustannie obecne i aktywne w świecie. Od początku XX wieku. uznawane za wielkie mocarstwo, odgrywa znaczącą rolę w świecie. Po rozpadzie ZSRR nie ma już żadnego godnego siebie przeciwnika. Najważniejszymi aspektami hegemoni Stanów Zjednoczonych są: dynamizm gospodarczy, umiejętność wykorzystywania osiągnięć technicznych do celów przede wszystkim wojskowych (które pozwoliły stworzyć potężną armię na skalę XXI w). Reasumując, Ameryka ma przewagę w 4 dziedzinach: pod względem militarnym jest potęgą na skalę światową; pod względem ekonomicznym jest ciągle wzorcem wzrostu gospodarczego; przewaga USA dotyczy również osiągnięć techniki
(…)
…” całej sytuacji, niepowodzenia misji w Afganistanie było przedstawienie przez rząd amerykański innego problemu, który według administracji Busha stanowił rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa Zachodu. Przedstawiono tym razem wroga rozpoznawalnego i realnego go wyeliminowania. Na początku 2002 r. Biały Dom ogłosił, iż „Rząd Saddama Husajna stanowi teraz zagrożenie znacznie większe niż w grudniu 1998 r., kiedy inspektorzy ONZ wyjechali z tego kraju. Nie ma wątpliwości, że rozwinął program produkcji broni masowej zagłady i zwiększył potencjał militarny.”W obliczu faktu, iż bin Laden pozostaje nadal nieuchwytny, a jego popularność wśród arabskiej opinii publicznej rośnie, amerykanie zwracają się w kierunku łatwego do zidentyfikowania celu, jakim jest Irak.
Uważam, że typowe dla amerykańskiej polityki jest szukanie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)