To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BEZPIECZEŃSTWO EUROPEJSKIE
30.04.2013
SPORY TRANSATLANTYCKIE W SPRAWACH BEZPIECZEŃSTWA
ESDI I CJTF
Europejska Tożsamość Bezpieczeństwa i Obrony (ang. European Security and Defence Identity, ESDI) - powstała w latach 80. w ramach UZE koncepcja polityki bezpieczeństwa. W 1991 podczas szczytu NATO w Rzymie przedstawiono propozycję włączenia przyszłej ESDI w struktury Sojuszu, jako jego europejski filar.
Zjednoczone i Połączone Siły Bojowe (en Combined Joint Task Forces) - są złożone z komponentów co najmniej 2 rodzajów sił zbrojnych opartych na współpracy NATO, ONZ oraz UE. Powstały z inicjatywy amerykańskiej "joint vision". Polegają na działaniach militarnych i pozamilitarnych zmierzających do osiągnięcia wspólnego celu strategicznego. Mogą działać w ramach sojuszu, koalicji lub operacji pokojowej. Możliwe jest podleganie wszystkich komponentów pod jedno dowództwo. Przykładem są:
MNCNE - Korpus Północno-Wschodni (duńsko-niemiecko-polski)
LITPOLBAT - batalion polsko-litewski
POLUKRBAT - batalion polsko-ukraiński.
DCI I PCC A WYDATKI NA ZBROJENIA
Świat wydaje coraz więcej pieniędzy na zbrojenia.
WOJNA Z TERRORYZMEM
Wojna z terroryzmem - termin wprowadzony do polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych przez rząd George'a W. Busha po zamachach na World Trade Center i Pentagon z 11 września 2001.
Termin ten używany jest na określenie prowadzonych przez USA oraz inne państwa działań mających na celu unieszkodliwienie międzynarodowych grup terrorystycznych (głównie grup radykalnie islamistycznych, z których najważniejszą jest Al-Kaida) oraz uniemożliwienie tzw. państwom zbójeckim wspierania ich.
Jak dotąd, najważniejsze akcje przeprowadzone w ramach wojny z terroryzmem to obalenie reżimu talibów w Afganistanie oraz inwazja na Irak.
Przebieg wojny
Zamach z 11 września 2001 roku
11 września 2001 roku doszło do serii ataków terrorystycznych na terytorium USA. 19 zamachowców przejęło kontrolę nad czterema samolotami pasażerskimi i skierowało je przeciwko znanym amerykańskim budynkom. Dwa spośród porwanych samolotów rozbiły się o bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku. W wyniku kolizji oba wieżowce zawaliły się. Trzeci samolot zniszczył część Pentagonu. Spośród porwanych maszyn tylko United Airlines 93 nie dotarł do celu - rozbił się na polach Pensylwanii ok. 15 min. lotu od Waszyngtonu. Przypuszcza się, że miał uderzyć w Biały Dom lub Kapitol. Maszyna nie doleciała do celu, ponieważ pasażerowie, którzy dowiedzieli się o losie innych samolotów, zaatakowali porywaczy i doprowadzili do katastrofy na bezludnym terenie. W zamachach śmierć poniosły 2973 osoby oraz wszyscy porywacze
(…)
… nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna. Formalny koniec inwazji nastąpił 1 maja 2003 roku.
Saddam Husjan został złapany i postawiony przed irackim trybunałem za zbrodnie przeciwko ludzkości. Sąd skazał byłego prezydenta Iraku na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 26 grudnia 2006 roku.
W latach 2003-2010 siły międzynarodowe prowadziły operacje zbrojne…
…, ponieważ pasażerowie, którzy dowiedzieli się o losie innych samolotów, zaatakowali porywaczy i doprowadzili do katastrofy na bezludnym terenie. W zamachach śmierć poniosły 2973 osoby oraz wszyscy porywacze.
SPRAWA INTERWENCJI W IRAKU
Po zamachach z 11 września administracja amerykańska zaczęła oskarżać Irak o posiadanie broni masowego rażenia i wspieranie terroryzmu. 29 stycznia 2002 roku prezydent Bush wygłosił…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)