Terroryzm międzynarodowy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Terroryzm międzynarodowy - strona 1 Terroryzm międzynarodowy - strona 2 Terroryzm międzynarodowy - strona 3

Fragment notatki:

(terroryzm międzynarodowy):
Terroryzm w ideologicznej podstawie rozpoczął się w latach 60-tych. Bunt w 1968 roku młodzieży akademickiej w Europie (także Warszawa, Praga).
Ideolodzy terroryzmu (Francja):
Daniel Cohn-Bendit (czerwona linia) - cele grup terrorystycznych powinny być osiągnięte drogą polityczną, a jeśli miałaby wystąpić przemoc, to tylko bardzo mała - drobny szantaż, porwanie).
Herbert Marcuse (czarna linia) - linia bezkompromisowa, cel uświęca środki, dopuszczona jest możliwość ofiar walki, kamikadze, zbrojna walka - linia ekstremalnej walki).
Terroryzm międzynarodowy - nielegalna działalność militarna lub paramilitarna, godząca pośrednio lub bezpośrednio w osoby cywilne lub polityczne, w celu wywołania efektu zastraszenia, groźby lub obu naraz.
1937 rok - międzynarodowa konferencja w sprawie zapobiegania i zakazania aktów terrorystycznych (nie weszła w życie)
1972 rok - powołanie komitetu ds. terroryzmu międzynarodowego ONZ (po ataku na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku na zawodników z Izraela).
1984 rok - rezolucja ONZ (XXXIX Sesja ZO ONZ) „O niedopuszczalności polityki terroryzmu państwowego”.
Typologie terroryzmu (zależny od czynnika sprawczego):
Państwowy (państwo wspiera terroryzm - Jemen, Libia, Irak, Somalia)
Grupowy (ETA, IRA)
Indywidualny (Sikhowie).
Podział terroryzmu grupowego:
Grupy separatystyczne - dążenie do oderwania się narodu, który reprezentują, od narodu, który nad nimi panuje - IRA (Irlandzka Armia Republikańska), ETA (Kraj Basków i Wolność)
Grupy ideologiczne (religie, faszyzm, lewackość) - Dżihad, Hesbollah, RAF, Al-fatah, Al-kaida).
Grupy idealistyczne (ich program jest nierealny, utopistyczny) - np. frakcja czerwonej armii, grupa Badermeinhof (poprzedniczka RAF-u) - było tak: 2 studentów w 1968 roku, którzy zakładają utopijną grupę - Urike Meinhof i Andreas Bader - walczą według arabskich metod walki, przez co policja nie wiedziała, jak oni działają, jakie mają struktury. Tą grupę szkoliła Stasi w NRD (RAF był w RFN). Ostatni lider RAF-u, Andreas Grams, został zastrzelony w 2001 roku w Niemczech, niedaleko Szczecina.
Struktura organizacyjna IRA:
Generalna Konwencja IRA (100 osób) → Kierownictwo IRA (12 osób, nie znają się osobiście) → Rada Tymczasowa IRA (7 osób, decydują o zamachach, jest to ścisłe kierownictwo) → Dowództwo Północne (5 brygad w Ulsterze i 1 w Irlandii - w Eire) i Dowództwo Południowe (Ulster) oraz Kwatera Główna IRA.
IRA Tymczasowa - odłam IRA. Walczą o oderwanie Ulsteru od Wielkiej Brytanii; uznali IRA za kolaborantów, są zradykalizowani.
Terroryzm islamski:
Na przykład FIS (Islamski Front Ocalenia) z Algierii (MSZ nie zaleca wycieczek do tego kraju.


(…)

… się na Koranie i Sunnie, czyli najistotniejszych częściach Koranu).
Al-kaida - powstała w 1988 roku, założona przez Osamę bin Ladena. Jest to rozproszona federacja grup terrorystycznych. Zasięg terytorialny - Północna i Wschodnia Afryka (Libia, Sudan, Płw. Arabski, czyli Jemen, Syria), Bliski Wschód (Liban), Środkowy i Daleki Wschód (Pakistan, Afganistan), Kaukaz (Czeczenia), Bałkany (Bośnia i Hercegowina - jedyne islamskie państwo w Europie).
Struktura - rozproszone pojedyncze komórki; podstawa ideologiczna - fundamentalny islamizm (pierwotny Koran).

... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz