Koncepcja F. Fukuyamy (koniec historii) i S.P. Huntingtona (zderzenie cywilizacji)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 469
Wyświetleń: 1883
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncepcja F. Fukuyamy (koniec historii) i S.P. Huntingtona (zderzenie cywilizacji) - strona 1 Koncepcja F. Fukuyamy (koniec historii) i S.P. Huntingtona (zderzenie cywilizacji) - strona 2

Fragment notatki:

Koncepcja F. Fukuyamy - koniec historii i S. P. Huntingtona - zderzenie cywilizacji:
W 1992 roku Fukuyama wydał książkę „Koniec historii” - napisał, że upadek ZSRR i upadek systemu sowieckiego to koniec historii. Wygrał system demokratyczny, nastąpi jego panowanie; śmierć systemów totalitarnych otworzyła nowe perspektywy - demokracji liberalnej. Nie będzie konfliktów ideologicznych, zapanuje okres prosperity i demokracji liberalnej.
S. Huntington „Zderzenie cywilizacji”. Będą konflikty na obrzeżach cywilizacji i nic się nie da z tym zrobić. Konflikty będą na styku kultur - nie do usunięcia z powodu różnic cywilizacyjno-kulturowych. Wyodrębnił 8 cywilizacji:
1. Zachodnia (Ameryka N, Europa Zachodnia i Środkowa) - zachodnie chrześcijaństwo, katolicyzm i protestantyzm, duży potencjał militarny, wysoki poziom rozowoju, ale słabnie przyrost naturalny.
2. Chińska (konfucjański - Chiny i Azja SE) - duża dynamika wzrostu gospodarczego, olbrzymi potencjał ludzki, modernizują siebie i armię, pomagają zbroić innych. Dziś jest najbardziej prężna, umie korzystać z zachodniej cywilizacji, adaptować ją do swoich potrzeb.
3. Japońska - wysoki rozwój gospodarczy, ale obecnie stagnacja.
4. Muzułmańska - KPI to 52 państwa; najbardziej kontrowersyjny, „diabeł” według Huntingtona; duży potencjał ludnościowy i duże zróżnicowanie finansowe. Zróżnicowana struktura polityczna. Z drugiej strony dużo biednych krajów arabskich. Te bogatsze są prowodyrem rewolucji. Problem fundamentalizmu islamskiego, którzy nabrzmiał też w Europie Zachodniej (imigranci), zwłaszcza Turcja (tu problem, bo kraj jest islamski, ale demokratyczny), bo nie asymilują się żyjąc w społeczeństwie zachodnim.
5. Hinduistyczna - ogranicza się do Indii; 1 miliard ludzi.
6. Słowiańsko-prawosławna - linia konfliktowa ze światem muzułmańskim.
7. Latynoska - katolicyzm jest jednak inny, niż w Europie, południowe stany USA, duży przyrost naturalny i umiarkowane tempo wzrostu.
8. Afrykańska - niejednolity, nasilenie konfliktów etnicznych, wysoki przyrost naturalny, mierny rozwój gospodarczy, także, jeśli chodzi o higienę i sprawy sanitarne, liczne choroby (AIDS). Afrykę nazywa się „przegranym XXI wieku”.
Niektóre z tych konfliktów przerodzić się mogą w wojnę światową.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz