Kompetencje Urzędu Patentowego RP
Urząd Patentowy jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach z zakresu własności przemysłowej, podlegającym Radzie Ministrów. Nadzór nad jego działalnością sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki. Do kompetencji UP należy przyjmowanie i badanie zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej tj. wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, topografii układów scalonych, orzekanie w sprawie przyznawania podmiotom krajowym i zagranicznym patentów, praw ochronnych, praw z rejestracji, oraz wydawanie dowodów dokonania zgłoszenia i dokumentów stwierdzających udzielenie tych praw, wydawanie decyzji w trybie postępowania spornego, prowadzenie rejestru udzielonych patentów, praw ochronnych i praw z rejestracji oraz wydawanie osobom zainteresowanym wyciągów z tych rejestrów.
UP prowadzi rejestry: patentowy, wzorów użytkowych, przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, topografii układów scalonych. Ponadto da zadań UP należy wydawanie „Wiadomości Urzędu Patentowego” i „Biuletynu Urzędu patentowego” zawierających oficjalne ogłoszenia dotyczące własności przemysłowej. UP współdziała z organami administracji rządowej w sprawach związanych z zabezpieczeniem w kraju i za granicą interesów RP w zakresie ochrony własności przemysłowej, opracowuje projekty ustaw i innych aktów normatywnych i opiniuje już gotowe dokumenty, uczestniczy w pracach organów międzynarodowych związanych z przynależnością RP do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, rozwija współpracę z urzędami patentowymi innych państw, gromadzi i upowszechnia informacje o ochronie własności przemysłowej, udziela informacji i wyjaśnień przepisów, inicjuje studia oraz prace badawcze, organizuje i prowadzi działalność wspierającą badania naukowe i prace rozwojowe, wszystko w zakresie ochrony własności przemysłowej.
Postępowanie przed Urzędem Patentowym RP
Do postępowań w zakresie spraw rozpatrywanych przez UP, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania administracyjnego lub postępowania cywilnego, w zależności od charakteru sprawy. W postępowaniu zgłoszeniowym przed UP, mającym charakter postępowania administracyjnego, rozpatrywane są wnioski o udzielenie patentów, praw ochronnych i praw z rejestracji, jeżeli przy ich rozpatrywaniu nie powstaje spór pomiędzy osobami uprawnionymi. Stroną w takich sprawach w postępowaniu przed UP jest zgłaszający, a jej pełnomocnikiem może być tylko rzecznik patentowy. O udzielonych w drodze decyzji patentach, prawach ogłasza się w organie publikacyjnym „Wiadomości UP”, a zgłoszeniu wynalazku, wzoru użytkowego, znaku towarowego w „Biuletynie UP”. Od decyzji UP służy stronie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Od prawomocnej decyzji UP służy prawo do umotywanego sprzeciwu, w terminie 6 miesięcy od opublikowania informacji o udzielonym prawie. Na decyzje oraz postanowienie UP przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
(…)
…. Do postępowania spornego przed UP w sprawach nieuregulowanych w ustawie Prawo własności przemysłowej stosuje się przepisy kpa i kpc.
Przy wykonywaniu zadań UP współdziała i dokonuje uzgodnień z właściwymi organami administracji rządowej oraz organizacjami społecznymi i związkami zawodowymi. Udziela również pomocy organom samorządu terytorialnego. …
… przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, topografii układów scalonych, orzekanie w sprawie przyznawania podmiotom krajowym i zagranicznym patentów, praw ochronnych, praw z rejestracji, oraz wydawanie dowodów dokonania zgłoszenia i dokumentów stwierdzających udzielenie tych praw, wydawanie decyzji w trybie postępowania spornego, prowadzenie rejestru udzielonych patentów, praw ochronnych i praw…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)