Kompetencje Ministra Finansów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1351
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kompetencje Ministra Finansów - strona 1 Kompetencje Ministra Finansów - strona 2

Fragment notatki:

Ordynacja podatkowa- ministrowi przypisuje kompetencje w sprawie ogólnego nadzoru instytucji finansowych i spraw podatkowych. Nie definiuje jednak określenia `sprawy podatkowe'. Nadzór ten jest kontrola i oddziaływaniem MF na postępowanie organów podatkowych poprzez realizację uprawnień kontrolnych wraz z możliwością władczego wpływania na podmioty nadzorowane. Trzy typy ogólnego nadzoru:
Nadzór wstępny (prewencyjny).
Nadzór bieżący (weryfikacyjny).
Nadzór ex post (następczy).
Z mocy ordynacji podatkowej organy podatkowe SA samodzielne, a więc MF nie może ingerować w tok postępowania ani w decyzje wydane przez organy podatkowe pierwszego i drugiego stopnia.
Ordynacja podatkowa nie uwzględnia więc MF jako ostatecznego organu podatkowego. Minister finansów może jedynie odwołać naczelnika urzędu, nie może jednak ingerować w jego decyzje. MF nie musi jednak się `tłumaczyć' z powodów tego odwołania.
W ordynacji podatkowej określone SA organy podatkowe pierwszego i drugiego stopnia. Minister Finansów:
1. jest organem podatkowym pierwszego stopnia w sprawach stwierdzenia nieważności decyzji, wznowienia postępowania, zmiany lub uchylenia decyzji lub stwierdzenia jej wygaśnięcia- z urzędu.
2. jest organem drugiego stopnia (odwoławczym) w sprawach wydanych w związku z pktem 1.
3. jest to organ właściwy w sprawach porozumień dotyczących ustalania cen transakcyjnych (transferowych).
4. jest organem właściwym w sprawach interpretacji przepisów prawa podatkowego.
5. jest organem właściwym w sprawach informacji przekazywanych przez banki i współdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponadto można analizując ordynacje podatkowe wyróżnić 6 różnych kompetencji.
Minister Finansów posiada kompetencje w zakresie:
1. Wymiany informacji z organami podatkowymi innych państw
2. Modyfikacji stosunku prawno- podatkowego i w ramach tych kompetencji mamy do czynienia z kompetencją w zakresie zaniechania poboru podatku oraz zwolnienie niektórych grup płatników z poboru podatków. 3. Kształtowania właściwości organów podatkowych (właściwości miejscowej, rzeczowej, rozstrzyganie sporu o właściwość, kompetencje w zakresie wyłączenia organu podatkowego)
4. Modyfikacji terminu i formy płatności podatków- dotyczy to terminów płatności podatków, terminów płatności zaliczek na podatek, rat podatku, przedłużenia w drodze rozporządzenia terminów płatności i dopuszczalności zapłaty niektórych podatków w postaci papierów wartościowych
5.

(…)

Ministerstwa Finansów. Interpretacje ogólne są wydawane w celu jednolitego wydawania i stosowania prawa i jest to jedna z form działania nadzorczego nad organami.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz