Polityka finansowa, sektor finansów publicznych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 2240
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka finansowa, sektor finansów publicznych - strona 1 Polityka finansowa, sektor finansów publicznych - strona 2 Polityka finansowa, sektor finansów publicznych - strona 3

Fragment notatki:



Polityka finansowa
Polityka finansowa jest dość często nazywana przez ekonomistów polityką fiskalną. Jest wówczas odróżniana od polityki monetarnej, pieniężnej, ale w naukach prawach zwykło się mówić o polityce finansowej.
Polityka finansowa jest ściśle związana z prawem. Znajduje swój wyraz w przepisach prawa stanowionego, zwłaszcza przepisach prawa finansowego. To, jakie przepisy obowiązują w danym czasie, jakie rozwiązania prawne normodawca przyjął zależy, mówiąc najogólniej, od czynników dwojakiego rodzaju:
od czynników obiektywnych - nie da się ich zmienić w krótkim okresie czasu
od dokonywanych przez normodawców wyborów - od polityki finansowej
Ad. A
Należy wskazać, że istnieją zawsze pewne uwarunkowania obiektywne. Stanowiąc prawo, normodawcy muszą uwzględniać ich istnienie. Są to czynniki różnego rodzaju:
o charakterze ekonomicznym
o charakterze geograficznym
o charakterze demograficznym
o charakterze historycznym
Jeśli w polskim rolnictwie dominują gospodarstwa małe bądź średnie, to system opodatkowania tego sektora nie może być nadmiernie skomplikowany. W odniesieniu do małych gospodarstw trzeba stosować pewne uproszczone, ryczałtowane metody opodatkowania.
W ramach istniejących czynników obiektywnych organy stanowiące prawo mogą dokonywać różnych wyborów. Mogą wybierać jakie cele chcą osiągnąć w danym okresie czasu oraz mogą wybierać środki, których użyją w celu realizacji tych celów. Środki realizacji wybranych celów to inaczej sposoby realizacji tych celów, dokonywanie owych wyborów w związku z instrumentami finansowymi jest nazywane polityką finansową. Polityka finansowa jest to zatem wybór celów, jakie chce się osiągnąć poprzez odpowiednie stanowienie przepisów prawa oraz wybór środków służących realizacji tych celów, które są związane z narzędziami wydatków publicznych i dochodów publicznych. Podstawą polityki finansowej jest polityka społeczno-gospodarcza. Polityka finansowa realizuje cele polityki społeczno-gospodarczej. Kierunki polityki wynikają z długookresowych programów społecznych i gospodarczych władz publicznych. Są wyrażane w różnych strategiach, w wieloletnich planach finansowych bądź wynikają np. z uzasadnienia do projektu ustawy budżetowej.
Narzędzia realizacji polityki finansowej
Polityka finansowa może być realizowana zarówno poprzez wydatkowanie środków publicznych, jak i poprzez gromadzenie środków publicznych. Polityka realizowana poprzez wydatki publiczne polega na tym, iż określoną część środków publicznych przeznacza się na realizację celów, które zostały wybrane, a więc dokonuje się wydatków publicznych na te zadania publiczne. Ta polityka jest stosunkowo łatwa do odczytania, poprzez porównywanie wielkości wydatków publicznych na dane zadanie w pewnym okresie czasu i porównanie do innych wydatków publicznych. Określa się ją niekiedy mianem polityki wydatków budżetowych.


(…)

… terytorialnego oraz ich związki
jednostki budżetowe
samorządowe zakłady budżetowe
agencje wykonawcze
instytucje gospodarki budżetowej
państwowe fundusze celowe
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz związane z nimi fundusze
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)
samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (publiczne ZOZ-y)
uczelnie publiczne
Polska Akademia…
… ubezpieczeniowych) i funduszy inwestycyjnych. Kierowanie działem administracji rządowej oznacza, że Minister Finansów jest odpowiedzialny za inicjowanie i opracowywanie kierunków polityki w zakresie tego działu, a więc:
on przedkłada projekty aktów prawnych
on wykonuje tę politykę
on koordynuje jej wykonanie przez organy, urzędy i jednostki jemu podległe bądź przez niego nadzorowane
Minister ma prawny obowiązek…
…. Naczelnym organem finansowym państwa jest Minister Finansów. Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej, Minister Finansów kieruje trzema działami tej administracji:
działem budżet
działem finanse publiczne
działem instytucje finansowe
Ad A - dział budżet
Minister Finansów zajmuje się następującymi sprawami finansowymi:
opracowywaniem projektu budżetu państwa, jego wykonywaniem, przygotowywaniem…
… różnych celów. Taką politykę określa się często mianem polityki podatkowej. Podatki są nakładane głównie z tego powodu, aby wyposażyć podmioty publiczne w potrzebne im środki publiczne. Są więc nakładane głównie z powodów, jak to się określa, fiskalnych. Owe powody mają zawsze charakter pierwotny, ale w czasach współczesnych za pomocą podatków realizuje się także różne cele pozafiskalne. Owe cele pozafiskalne są często celami ekonomicznymi, jak np. rozwój gospodarczy zaniedbanych terenów, wzrost eksportu, wzrost inwestycji, ale miewają także charakter pozagospodarczy, pozaekonomiczny, jak np. polityka prorodzinna, inwestycja w kapitał ludzki.
Polityka wydatków publicznych i polityka podatkowa składają się na politykę budżetową, czy politykę fiskalną, jak mówią ekonomiści.
W teorii sformułowano…
… podatkowej
podział i przekazywanie dochodów budżetowych między budżet państwa i budżety samorządowe - ta kompetencja jest związana z istnieniem udziałów samorządów w podatkach państwowych
wykonywanie egzekucji administracyjnej, należności pieniężnych, w tym egzekucja podatków
współpraca z szefem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych
inne zadania określone w innych ustawach.
Naczelnik Urzędu Skarbowego…
… przeznaczenie celne oraz dokonuje wymiaru i pobiera cła i inne opłaty związane z przywozem i wywozem towarów; jest w tym zakresie organem celnym
wymierza, pobiera i kontroluje podatek akcyzowy i opłatę paliwową, podatek od gier i pewne dopłaty, podatek od towarów i usług z tytułu importu towarów [działalność jako organ podatkowy
wykonywanie kontroli celnej i podatkowej w zakresie swoich zadań
rozpoznawanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz