To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Komisja Europejska
Informacje ogólne: Działa na podstawie Traktatów oraz na podstawie własnego, wewnętrznego regulaminu
Siedzibę ma w Brukseli, chociaż niektóre służby mieszczą się w Luksemburgu Kadencja Komisji Europejskiej trwa 5 lat
KE działa na zasadzie kolegialności (opiera się na wspólnej pracy komisarzy)
Posiedzenia organizowane są zwykle raz w tygodniu
Skład Komisji Europejskiej: Członkowie Komisji Europejskiej wybierani są na podstawie ich kwalifikacji. Powinni zachować całkowitą niezależność od rządów państw, których są obywatelami. Przysługują im przywileje i immunitety. Nie przyjmują od nikogo instrukcji.
1 grudnia 2009 r.- 31 października 2004 r. -w skład Komisji wchodzi jeden obywatel z każdego państwa członkowskiego, przy czym skład ten obejmuje jej przewodniczącego i wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który jest jednym z wiceprzewodniczących Komisji. Liczba członków to 27. 1 listopada 2014-….- Komisja składa się z takiej liczby członków, w tym z jej przewodniczącego i wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, która odpowiada 2/3 liczby Państw Członkowskich, chyba że Rada Europejska, stanowiąc jednomyślnie, podejmie decyzję o zmianie tej liczby. Członkowie mają być wybierani zasadą bezwzględnej rotacji uwzględniającej różnicowanie państw członkowskich.
Członkowie nie mogą w czasie sprawowania swoich funkcji wykonywać żądnych zarobkowych i niezarobkowych działalności zawodowych. Procedura powoływania Komisji Europejskiej: Rada Europejska (większością kwalifikowaną) przedstawia PE kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Parlament Europejski głosuje nad tą kandydaturą i wybrany zostaje większością głosów członków PE. Jeśli przedstawiony kandydat nie zostanie wybrany Rada Europejska ma miesiąc na przedstawienie nowej kandydatury, która akceptowana jest przez PE taką samą procedurą jak pierwsza kandydatura. Rada Unii Europejskiej w porozumieniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej przyjmuje listę zaproponowanych przez siebie członków Komisji Europejskiej. Wszyscy członkowie, przewodniczący, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa podlegają kolegialnemu zatwierdzeniu w drodze głosowania przez PE (formalnie nie może zgłaszać sprzeciwu wobec konkretnego kandydata, może odrzucić cały skład). Gdy PE zatwierdzi listę członków Rada Europejska mianuje Komisję (większością kwalifikowaną).
Członka Komisji może zdymisjonować Trybunał Sprawiedliwości na wniosek Rady Unii Europejskiej lub samej Komisji (jeśli TS nie zdymisjonuje członka to może go w pozbawić chociaż prawa do emerytury itp. korzyści). Członek Komisji może zrezygnować ze sprawowania funkcji w sposób dobrowolny lub wymuszony.
(…)
… przez kolegium komisarzy Komisja przyjmuje uchwały w procedurze ustnej; Posiedzenia mogą się odbyć jeśli obecne jest kworum ( w tym przypadku 14 komisarzy). Do przyjęcia uchwały również potrzebna jest większość. Komisja może działać również według procedury pisemnej- projekt tekstu przekazuje się na piśmie wszystkim członkom KE i po określonym czasie muszą ustosunkować się do danego projektu (zastrzeżenia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)