To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
INSTYTUCJE UE
07.11.2012
KOMISJA EUROPEJSKA
GENEZA POWSTANIA
Komisja została utworzona w 1958 roku, wraz z powstaniem EWG, stanowiąc instytucjonalny odpowiednik Wysokiej Władzy, organu wykonawczego utworzonej w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Na mocy Traktatu o fuzji organów Wspólnot z 1965 roku Komisja i Wysoka Władza połączyły się, dając początek Komisji Wspólnot Europejskich. Mocą decyzji własnej z 8 listopada 1993 roku organ ten przyjął nazwę Komisji Europejskiej.
STRUKTURA
Wysoka Władza - organ najwyższy EWWiS (Europejska Wspólnota Węgla i Stali), który składał się z 9 członków mianowanych na 6 lat (funkcjonariusze tego organu posiadali status funkcjonariuszy międzynarodowych) została następnie zastąpiona na mocy konwencji z 8 kwietnia 1965 od 1 lipca 1967 Komisją Europejską jako jednym wspólnym organem zarządzającym trzema Wspólnotami Europejskimi. Rada Ministrów składająca się z przedstawicieli państw członkowskich na szczeblu ministerstw połączona następnie w 1967 z Radami EWG i Euratomu. Trybunał Sprawiedliwości i Parlament Europejski - wspólne organy EWG, EWWiS i Euratomu. Komitet Doradczy był organem pomocniczym Komisji. Obecnie organy EWWiS stanowią I filar Unii Europejskiej.
UPRAWNIENIA I ZADANIA
Komisja ma trzy główne uprawnienia: - kontrolne; - inicjatywne; - wykonawcze. Na mocy artykułu 211 TWE do zadań Komisji należy: - nadzór nad wykonywaniem traktatu i decyzji podjętych na jego podstawie przez organy Wspólnoty (kontrola stosowania prawa Wspólnoty); - formułowanie zaleceń oraz zajmowanie stanowiska w dziedzinach objętych traktatem, o ile traktat wyraźnie to przewiduje oraz kiedy Wspólnota uzna to za niezbędne; - podejmowanie decyzji (w sensie uchwalania aktów prawnych) w granicach kompetencji określonych treścią traktatu oraz odpowiednie współdziałanie z Radą i Parlamentem Europejskim (współdziałanie w zakresie stanowienia prawa, zwłaszcza wykonywanie przysługującemu komisji prawa inicjatywy legislacyjnej) (Powyższą kompetencję Komisji Europejskiej formułuje artykuł 250 TWE); - wykonywanie uprawnień przekazanych jej przez Radę do realizacji uchwalonych przez Radę przepisów.
Komisja Europejska jest głównym organem wykonawczym Wspólnot Europejskich,
Komisja Europejska zajmuje się wszystkimi bieżącymi zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania Unii,
Komisja jest organem kolegialnym, ponadnarodowym,
Komisja Europejska nadzoruje rządy państw członkowskich w sprawie wdrażania zmian prawa w poszczególnych krajach wynikających z przystosowywania prawa krajowego do ustaleń unijnych,
Komisja prowadzi bieżące negocjacje z krajami kandydującymi do
(…)
… członkowskich w sprawie wdrażania zmian prawa w poszczególnych krajach wynikających z przystosowywania prawa krajowego do ustaleń unijnych,
Komisja prowadzi bieżące negocjacje z krajami kandydującymi do Unii,
Przewodniczący Komisji Europejskiej jest oficjalną "głową" Unii, reprezentując ją w kontaktach międzynarodowych.
SKŁAD I ORGANIZACJA
Obecnie KE składa się z 25 komisarzy, po jednym z każdego państwa…
… zapadają większością głosów, każdy członek ma jeden głos. - Rutynowe sprawy Komisja załatwia w uproszczonej procedurze, drogą pisemną. - Odpowiada przed Parlamentem Europejskim.
TRYB WYBORU KOMISJI
Zgodnie z postanowieniami Traktatu z Lizbony, Rada Europejska, stanowiąc większością kwalifikowaną, uwzględniając wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, przedstawia kandydata na przewodniczącego Komisji…
… i funduszami strukturalnymi, - wykonuje postanowienia traktatowe, - podejmuje decyzje administracyjne, - reprezentuje Unię Europejską w sprawach zewnętrznych, - proponuje wspólną politykę w różnych szczegółowych sprawach, - wydaje samodzielne akty prawne (dyrektywy, decyzje), - może wszczynać działania prawne przeciwko podmiotom Unii (państwom, firmom, osobom fizycznym), Sposób podejmowania decyzji: - Decyzje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)