Kolonializm - geografia politczna i gospodarcza

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1407
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kolonializm - geografia politczna i gospodarcza - strona 1 Kolonializm - geografia politczna i gospodarcza - strona 2 Kolonializm - geografia politczna i gospodarcza - strona 3

Fragment notatki:


Kolonializm - polityka podboju i przejmowania obcych terytoriów oraz podporządkowania sobie zamieszkującej tam ludności. Europa zaczęła go w XV/XVI w.
Europejski kolonializm ma związek z odkryciami geograficznymi. Cel:
Zdobycie, wprowadzenie różnych form eksploatacji terytoriów zamorskich
Wzbogacenie się metropolii
Poszerzenie sfery wpływów na świecie
Wzmocnienie sił państwa kolonizującego 1494 r. Tordesillas- pierwszy akt międzynarodowy sankcjonujący podział kolonialny.
Na początku XX w. Terytoria Afryki, Azji i Ameryki podzielone zostały między kilka państw europejskich. Imperia kolonialne zajmowały ok. 55% pow. Globu.
Różne nazwy do terytoriów zależnych: kolonie, protektoraty, kondominia, prowincje zamorskie, terytoria powiernicze.
Po II wojnie światowej kolonie posiadały nadal: UK, Francja, Belgia, Holandia, Portugalia.
Kolonie - zaplecze surowcowe, rynki zbytu ogromne zyski dla metropolii przy niszczeniu miejscowego rzemiosła i rolnictwa.
Załamanie się systemu kolonialnego trwało wiele lat. Najpierw objęło Azję potem Afrykę.
Tam gdzie warunki polityczno-społeczne sprzyjały walce zbrojne tam wybuchały powstania-Indochiny, Kenia, Algieria.
W większości do dekolonizacji dochodziło drogą pokojową.
Przyczyny szybkiej dekolonizacji:
Wzrost świadomości społecznej i narodowej w wyniku II wojny światowej Rozwój ekonomiczny krajów kolonialnych w wyniku II wojny światowej
Wzrost znaczenia politycznego tych rejonów w czasie zimnej wojny
Działalności ONZ
Etapy dekolonizacji
1945-1955r.- 11 państw azjatyckich i 1 afrykańskie ( Indonezja, Wietnam, Korea w 1945, Filipiny i Jordania w 1946, Indie i Pakistan w 1947, Cejlon i Birma w 1948, Libia w 1951, Kambodża w 1953 i Laos w 1955) . Podsumowanie na konferencji solidarnościowej w Bandungu (1955r)- poparto walkę wyzwoleńczą pozostałych krajów kolonialnych.
1955-1965r -największe natężenie procesu wyzwalania - 42 uzyskały niepodległość w tym 30 afrykańskich ( stąd 1960 r to „Rok Afryki”) większość państw uzyskała suwerenność w wyniku rozwiązań politycznych.
1965-1975r.- małe , peryferyjne posiadłości na M. Karaibskim i Pacyfiku oraz rozpadły się pozostałości imperium UK na Bliskim Wsch. i Portugalii w Afryce.
1975-1994r.- wyzwolenie Namibii, RPA( koniec apartheidu) , ostatnich terytoriów zależnych od UK, Francji, Holandii, Hiszpanii w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji, oraz peryferia oceaniczne(Pacyfik, O. Indyjski i Atlantyk).
Ogromny wpływ na dekolonizacje miało ONZ


(…)

… na dekolonizacje miało ONZ
W Karcie NZ (art. 71) poparto dążenia ludności kolonialnych i wprowadzono system powiernictwa.
Powiernictwem objęto 3 rodzaje obszarów- obszary mandatowe, obszary kolonii odłączone od państw przegranych w II wojnie, dobrowolnie przekazane.. praktycznie wszystkie terytoria mandatowe Ligi Narodów bez Namibii( UPA nie pozwalała na regulacje tego terenu) i Somali. Wszystkie te obszary…

krajami rozwijającymi się krajami trzeciego świata
w 1975r ustalono że do określenia tych krajów będzie się używać ostatniej nazwy.
Pojęcie trzeci świat pojawiło się w latach 50. po raz pierwszy użył go A. Sauvy nawiązując do pamfletu E.J Sieyesa. Sauvy i Balandier porównali ubogie kraje Azji Afryki i Ameryki do stanu trzeciego z rewolucji francuskiej które tak jak one domagały się równouprawnienia. Od początku kryteria przynależności do tej kategorii były niejasne - najczęściej uwzględniano czynniki niedorozwoju np. głód, wysoką śmiertelność, analfabetyzm, niskie PKB per capita oraz wysoki odsetek zatrudnionych w rolnictwie.
Państwa rozwijające się mają cechę wspólną -tzw. „miękkie państwo”. Charakterystyczne dla nich są : słabość ustawodawstwa, różne formy braku społecznej dyscypliny, uchybienia…
… na dekolonizacje miało ONZ
W Karcie NZ (art. 71) poparto dążenia ludności kolonialnych i wprowadzono system powiernictwa.
Powiernictwem objęto 3 rodzaje obszarów- obszary mandatowe, obszary kolonii odłączone od państw przegranych w II wojnie, dobrowolnie przekazane.. praktycznie wszystkie terytoria mandatowe Ligi Narodów bez Namibii( UPA nie pozwalała na regulacje tego terenu) i Somali. Wszystkie te obszary…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz